Neutišitelný pláč, prohýbání tělíčka, přitahování nožiček k bříšku a propínání, zrudlý obličej. Vítejte na mateřské dovolené, která není jen o culícím se miminku a oblékání ho do roztomilých oblečků. Dětská kolika není nic neobvyklého, ale může pěkně znepříjemnit den. Přinášíme vám proto několik tipů, které by vašemu miminku mohly pomoct. Pamatujte ale, pokud se vám něco nezdá, je vždy na místě kontaktovat pediatra.
Existuje spousta teorií vysvětlující dětské prdíky, kterými trpí zhruba 15–20 % miminek. Do jisté míry jsou koliky přirozeným projevem nedozrálé trávicí soustavy, která se u miminka stále vyvíjí a dítě si zvyká na jiný příjem potravy, než tomu bylo doposud. Pro srovnání, střevo dospělého člověka hostí přibližně 100 trilionů bakterií a zhruba 1 kilogram hmoty mikroorganizmů. Střevo novorozence je však takřka sterilní. Zhruba do čtyř měsíců dítěte jeho žaludek neprodukuje dostatek trávicích kyselin, po dosažení tohoto věku by měly koliky ustupovat.
Kolika u miminek
Bolest bříška u novorozenců může být způsobená i hltáním a tím spojeným polykáním vzduchu při pití mléka. Dalšími důvody mohou být matčiny dietní chyby. Co můžete udělat, abyste miminku pomohla ulevit?
Co na prdíky u novorozenců
1) Masáž bříška
Použijte dětský olejíček a nezapomeňte si zahřát ruce, ať jsou miminku doteky příjemné. Masírujte jemně ve směru hodinových ručiček. Myslete na to, že ani vám by nebylo příjemné, kdyby vám někdo tlačil na břicho hned po tom, co se najíte. Začít je proto dobré zhruba 30 minut po kojení. Zkuste také přitlačit skrčené nožičky směrem k bříšku zhruba na šest sekund a opět jemně natáhnout. Další techniky jsou popsané například v tomto videu od Canpol babies.
2) Teplé obklady či koupel
V případě kolikového záchvatu budete jen těžko miminku masírovat bříško. Pro zklidnění můžete vyzkoušet například koupel, kdy budete novorozenci na bříško lít teplou vodu. Stejně tak můžete nahřát plenu žehličkou, v zimě na nahřátí postačit i topení, a přiložit ji miminku na bříško. Pozor ale, aby nebyla horká. Podobně může posloužit i ohřívací láhev nebo speciální polštářky plněné pohankou, které koupíte například v drogeriích.
3) Otočte miminko na bříško
Změna polohy určitě není na škodu. Zkuste miminko v náručí otočit na bříško a tím si jej položte na předloktí. Mírně pohupujte.
4) Nezapomínejte na odříhávání
Někteří jsou šťastlivci. Při kojení usnou a odříhnout si nepotřebují. Vždy je ale důležité myslet na to, že každý má jiné potřeby. V některých případech může odříhnutí vyřešit jinak tři hodiny ustavičného pláče.
5) Váš životní styl je pro miminko stěžejní
Ze svého jídelníčku budete muset pravděpodobně na nějaký čas vyřadit určité potraviny. Do mateřského mléka se promítne každá dietní chyba, kterou uděláte. Vypište si, co během dne jíte a testujte, co vašemu miminku nesedne. Tak či tak, určitě byste se měla vyhnout nadýmavým potravinám jako je zelí, kapusta, hrách, švestky či paprika. Luštěniny mohou také udělat pořádnou neplechu, stejně tak například rajčatová omáčka či čokoláda.
Proti prdíkům můžete bojovat také pomocí bylinných čajů, které budete až do šestého měsíce pít. Nejčastěji se doporučuje fenyklový čaj, avšak narazíte i speciální čaje pro kojící matky. Pamatujte, novorozenci čaje nepodávejte.
V případě, že se vaše miminko potýká s kolikou často, zvažte vysazení kravských mléčných výrobků ze svého jídelníčku. Dítě může mít dočasnou alergii na bílkoviny kravského mléka.
Pokud dáváte miminku umělé mléko, zkuste vyzkoušet různé druhy. Sáhnout můžete například přímo po mléku s obsahem probiotik. Typ vhodného mléka v těchto případech si raději nechte poradit od svého pediatra, každý výrobce je má označené jinak.
6) Kapky pro kojence na prdíky, krémy
Od jednoho měsíce života můžete miminku podávat probiotické kapičky. Na trhu narazíte na nespočet značek a druhů. Vždy je však dobré pročíst si složení a vyvarovat se těm, které obsahují
nevhodná aditiva jako barviva či konzervanty. Probiotika jsou vhodná také přímo pro vás. Ověřte si, že výrobci počítají i s kojícími matkami. Důležité je také, aby byly kapky správně skladované za výrobcem určené (nízké) teploty. V případě delšího uchovávání při vyšších teplotách se začnou probiotické bakterie množit už v lahvičce a z důvodu nedostatku potravy zahynou. Svému miminku pak vlastně podáváte neúčinný přípravek.
7) Blízkost rodiče
Tak či tak, ze všeho nejdůležitější je pro miminko blízkost maminky. Pohoupejte ho, pochovejte, hlaďte a povídejte si s ním. Klidné chvíle bez stresu se projeví na tom, jak se novorozeně cítí. Pomoci může například i nošení v šátku, neboť je dítě přirozeně schoulené a cítí pohyby matky.
8) Rektální rourka
V každé lékárně je k dostání rektální rourka pro kojence. Její pomocí také snadno uvolníte plyny nashromážděné v konečníku. Je však potřeba postupovat velmi opatrně, abyste miminku neublížila.