Čtyři ženy v jednom těle. Naučte se vnímat svůj menstruační cyklus

Yarilo® Blog

Muži někdy ne nadarmo říkají, že se v nás ženách nevyznají. Kolikrát už jsme slyšely, že nevíme, co vlastně chceme. Co když je to pravda? Během menstruačního cyklu se v ženském těle mění hladiny hormonů, což může ovlivňovat to, jak vnímáme a jak se chováme. Tak proč to nevyužít ve svůj prospěch?

Proč by měla být proměnlivost ženského chování a vnímání špatná věc? Ženy jsou už odjakživa takové. Ze dne na den se v ženském těle mění hladina hormonů. To má samozřejmě vliv i na množství energie, způsob přemýšlení i jednání. Ty ženy, které svůj cyklus pozorují, už vědí, že jejich pocity a chování se v jednotlivých dnech cyklu opakují ve vzorcích. Podle autorky bestselleru Cyklická žena Mirandy Grayové má žena 4 podoby. Co to znamená pro muže? Vlastně to, že mají doma 4 v 1.

Dnes je Mezinárodní den žen a my jsme se rozhodli věnovat náš článek tomu, co dělá ženy ženami – jejich cyklus. Podle knihy Cyklická žena jsme dali dohromady stručný seznam toho, jak jednotlivé fáze cyklu probíhají a jak se během nich mohou ženy cítit. Celý seznam berte prosím jako generické shrnutí, stále platí, že každá žena je jiná, a proto je potřeba náš přehled brát jako inspirativní odrazový můstek.

Jestli je něco špatně, je to vnímání ženského cyklu jako pouhých pár dní, kdy probíhá menstruace. Menstruace jako taková je jednou ze čtyř fází cyklu – hormonálních proměn, které mají za následek odlišné fyzické, duševní i emoční ladění. Podle Grayové žena v každé fázi reaguje na události v jejím životě jinak. Určitě jste si toho všimly. Někdy vás vytočí každá hloupost, jindy vás takový podnět možná motivuje, v jiných dnech naopak rozesměje. Každá fáze má své slunné i stinné stránky. Uvědoměním si toho, jak ženské tělo v jednotlivých fázích reaguje, může pomoci k pochopení ženského chování a využít ho ve svůj prospěch.

Fáze cyklu:

  • Dynamická
  • Ovulační
  • Premenstruační
  • Menstruační

 

Dynamická fáze

Dynamická fáze cyklu nastává po skončení menstruace a trvá zhruba 7. – 13. den cyklu (1. den cyklu se počítá ode dne začátku menstruace). V tuto chvíli je žena více akční, výkonná a plná energie. Jak píše Grayová ve své knize, žena je v tomto období skoro jako muž. Přijímá výzvy a je sebevědomá. Uvažuje velmi logicky a racionálně. Je schopná začít pracovat na mnoha nových projektech a přijmout výzvy.

Každá z fází má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod dynamické fáze může být fakt, že je žena netrpělivá a očekává od ostatních, že sní budou držet krok. To se může podepsat i na nefungující týmové práci.

Ovulační fáze

Příroda to dobře zařídila. Během ovulační fáze se žena cítí více sexy. I její sexuální apetit je větší – asi není potřeba vysvětlovat proč. Emocionálně je žena velmi vyrovnaná a dobře snese situace, které by ji v jiných fázích cyklu naopak mohly rozhodit. V této fázi je žena velmi vnímavá, láskyplná, empatická a starostlivá. Ovulační fáze trvá zhruba od 14. do 20. dne cyklu.

Premenstruační fáze

Kvůli premenstruačnímu syndromu je tato fáze velmi známá i mezi muži, a to v negativním slova smyslu. Žena jedná iracionálně, snižuje se její energie, sebedůvěra a přicházejí pochyby a obavy. Může být více kritická k sobě i svému okolí a více plačtivá.

Je potřeba se však dívat i na pozitivní stránku těchto dnů. Kreativita a tvořivost je v tomto období na vrcholu. Sílí také intuice a potřeba dokončit věci včas – na rozdíl od dynamické fáze, kdy se často žena může ve své plné síle pustit do mnoha projektů, avšak nestihne je dodělat. Právě během premenstruační fáze je pak schopná tyto úkony dokončit a uvažovat systematicky.

Ať už se to ženám a jejich okolí líbí, premenstruační fáze trvá nejdéle, a to zhruba od 20. do 28. dne.

Menstruační fáze

Hladina energie je na minimu. Znáte ten pocit, kdy se vám ani moc nechce mezi lidi? Nejraději byste vůbec neřešila a spíše jenom odpočívala. To není nic neobvyklého, to je menstruační fáze. Energie je tedy sice na svém minimu, naopak intuice je na maximu. Využijte toho, že dokážete nahlédnout do problémů až k jejich podstatě. Podle Grayové jsou ženy během menstruační fáze schopné hodnotit věci nezaujatě a s patřičným odstupem.

 

Zkuste si během svého cyklu zaznamenávat své postřehy – jak vnímáte, jak se chováte, co vás rozhodí a co vás naopak vůbec netrápí. Možná se budete divit, jaké vzorce chování v sobě objevíte.

Pokud vás dnešní téma zaujalo, doporučujeme přečíst již zmíněnou knihu Cyklická žena od Mirandy Grayové. Na základě jejích myšlenek vznikla i zjednodušená kniha pro pány (ale i pro dámy) s názvem Návod na ženy, aneb Průvodce moderního muže po nevyzpytatelném světě žen od Dany-Sofie Šlancarové a Erika Huttlera.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také