Těhotenská matika. Jak správně vypočítat těhotenství?

Yarilo® Blog

Pohled na těhotenství z dětského úhlu pohledu byl vždycky tak jednoduchý. Trvá devět měsíců – nic víc, nic míň – v bříšku vyroste miminko a narodí se. Jenže jak člověk stárne, začnou na něj vyskakovat další informace: těhotenství trvá 10 měsíců, můžeme ho dělit do tří trimestrů… Jindy člověk narazí na hotové matematické příklady, jako třeba 5+4. Ano, i tak se dá „počítat“ těhotenství. Zkrátka! Podtrženo, sečteno, když se chce člověk něco dozvědět, musí vědět, jak v tom chodit. V tomto článku se vám pokusíme vysvětlit, jak na výpočet těhotenství.

Devět měsíců

Jde o obecný výpočet uváděný v kalendářních měsících. Pravděpodobně nenarazíte na doktora, který by těhotenství na kalendářní měsíce počítal.

Deset měsíců

Devět kalendářních měsíců rovná se deset lunárních. Jeden lunární měsíc má 4 týdny (28 dnů). Pro počítání těhotenství jsou lunární měsíce vhodnější než kalendářní.

Týdny

Kvůli rozdílu mezi lunárními a kalendářními měsíci uvádí lékaři délku gravidity (těhotenství) v týdnech. Mohou být díky tomu velmi přesní – přece jen, plod se vyvíjí každý den.

Obecně. Těhotenství se nepočítá ode dne pohlavního styku, kdy k oplodnění došlo. Takový fakt se jen těžko měří. Veškeré odhady se proto počítají od prvního dne poslední menstruace, a to i přes to, že k ovulaci – a tedy i k oplodnění – dochází zhruba o dva týdny později.

Lékaři si těhotenství zaznamenávají nejen po týdnech, ale také po dnech. A právě k tomu využívají zápisy, které vypadají jako matematické příklady pro děti v první třídě. První číslo znamená dokončený týden, druhé symbolizuje den týdne následujícího. Pokud se tedy v zápisu objeví například 5+3, znamená to, že je ukončený 5. týden těhotenství plus 3 dny (probíhá tedy 6. týden těhotenství).

Nenechte se ale zmást. V zápisu sice stojí, že probíhá 6. týden těhotenství, avšak neznamená to, že je plod 6 týdnů starý. Jak jsme řekli, těhotenství se v gynekologii nepočítá od početí, ale od prvního dne poslední menstruace. V tomto případě je plod starý pouze zhruba 3 týdny a 3 dny – pokud budeme vycházet z modelové situace, že k oplodnění došlo zhruba 14. den cyklu. Období mezi menstruací a oplodněním se tak sice zpětně jako těhotenství označuje, avšak žena v tuto chvíli těhotná nebyla.

A aby toho nebylo málo, můžete se setkat také například s tímto zápisem: GA 5 W 3 D. Je to však úplně stejný „příklad“ jako ten předchozí. GA (gestational age) znamená gestační věk (počítaný od prvního dne poslední mentruace). Číslo pět značí pátý dokončený týden (week), číslo 3 den (day). Dnešní moderní ultrazvukové přístroje umí tento gestační věk spočítat podle velikosti plodu a určit nejpravděpodobnější den početí i porodu.

Trimestry

S tímto pojmem jste se určitě už taky setkaly. Trimestr v překladu z latiny znamená doslova „trojice měsíců“. Těhotenství se dělí na tři trimestry. Toto tradiční dělení nemá žádný medicínský význam. Přesto je však pro jednoduché fázování těhotenství hojně používané. A protože už umíte počítat „těhotenské rovnice“, nebude vám problém porozumět tomuto:

První trimestr 0+0 až 12+6
Druhý trimestr 13+0 až 26+6
Třetí trimestr 27+0 až 40+0

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také