Jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Yarilo® Blog

Peníze navíc se během mateřské a rodičovské hodí, české zákony to umožňují a novopečené maminky mají víceméně zelenou. Tedy, pokud jim to jejich děti dovolí. Péče o ně vyžaduje flexibilní práci, která jde uzpůsobit potřebám dítěte. Kde ale takový přivýdělek najít? Na to jsme se zeptali zakladatelky platformy Mumdoo Kristýny Cejnarové.

Některé dny to jde, jiné zase spíše ne. S malými dětmi to je jako na houpačce. Ně vždy je proto jednoduché najít si brigádu či práci, která by takovou flexibilitu umožňovala.

Mohu pracovat na rodičovské dovolené?

Pokud má maminka nebo tatínek možnost, mohou si bez větších omezení vydělat peníze bokem. Přesto musí splnit pár podmínek. Jakých?

Mateřská dovolená a práce

Mateřská dovolená se čerpá po dobu 28 týdnů v případě jednoho dítěte, 37 týdnů v případě vícerčat. Nástup na mateřskou dovolenou je 8 až 6 týdnů před očekávaným dnem porodu. Během této doby platí:

  • Šest týdnů před plánovaným dnem porodu a 6 týdnů po, tedy během šestinedělí, žena nesmí Pak už si přivydělat smí. Výše výdělku není zákonem omezena.
  • Pracovat může pro svého současného zaměstnavatele, ale nesmí vykonávat totožnou práci, za kterou je vyplácena mateřská. Může však dostat práci jinou.
  • Pracovat může i pro jinou firmu, například na DPP či DPČ.
  • Je potřeba zajistit péči o dítě. Do dvou let je možné ho dát do jeslí nebo podobného zařízení max na 98 hodin měsíčně, popřípadě oslovit babičku, kamarády či chůvu.

Rodičovská dovolená a práce

Pobírání rodičovského příspěvku začíná po skončení mateřské (popřípadě hned po porodu v případě, že rodič nečerpá mateřskou dovolenou). Celková částka v roce 2022 je 300 000 korun, v případě vícerčat 450 000. Více se dočtete v tomto článku.

Během rodičovské může maminka nebo tatínek Pracovat pro stávajícího nebo jiného zaměstnavatele podle stejných podmínek jako při mateřské dovolené včetně hodin, které může dítě strávit v jesličkách.

Práce pro maminky na mateřské

Spousta maminek si však umí práci naplánovat tak, aby se o externí hlídání nemusely starat – pokud to tedy jejich děti dovolí. Dnešní doba, více než kdy dřív, nabízí práci z domova. Díky přivýdělku neztrácejí maminky či tatínkové pracovní návyky a navíc se podle své specializace mohou podílet na zajímavých projektech, které obohatí jejich CV. I takovou snahu během mateřské/rodičovské budoucí zaměstnavatelé oceňují.

Ženy na mateřské, které chtějí zaměstnat svou hlavu, jsou obrovským potenciálem pro pracovní trh. „S dětmi se člověk rychle naučí multitaskingu a efektivnímu time managementu. Maminky dokážou z každé volné hodiny dostat úplné maximum, na práci se těší a projekty plní na 110 %,“ uvádí Kristýna Cejnarová, jedna ze zakladatelek platformy Mumdoo, která propojuje firmy a maminky.

Společně se svou bývalou kolegyní Lucií Geroldovou založily platformu po tom, co samy hledaly uplatnění na trhu během mateřské. Místo, kde by našly práci odpovídající jejich expertíze a zároveň byla možnost pracovat flexibilně, ale nenašly. Vytvořily proto Mumdoo. Díky aktivní databázi zahrnující přes 160 maminek platforma v současnosti pomáhá s projekty více než 50 firmám.

Platforma se zaměřuje na pozice v online marketingu, práci s textem, grafiku, analýzu dat a průzkum trhu, překlady, HR, projektové řízení či administrativu. „Nejčastěji se nám hlásí maminky se zkušenostmi se správou sociálních sítí a prací s textem. Od firem máme nejčastěji poptávky na grafiku, práci s textem a překlady,“ upřesňuje Cejnarová. Odbornost každé maminky je na začátku podrobena krátkému vstupnímu dotazníku a vypracováním krátkého vzorového projektu.

„Protože jsme samy maminky a víme, jak to chodí, zájemkyně se v Mumdoo dopředu neuvazují k ničemu. Mohou se rozhodnout vždy u každého projektu, jestli na něj aktuálně mají kapacitu a chuť na něm pracovat,“ říká Cejnarová.

Dalšími zajímavými platformami, které mohou maminkám či tatínkům na mateřské pomoci s hledáním práce jsou:

  • MAMA job
  • M.arter

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také