Nákupy pidi roztomilých oblečků, kočárku či dudlíku jsou zajisté příjemnější než obíhání úřadů, nemocnic a hrabání se v dokumentech. I tak je však tato administrativa důležitá – na svět přijde nový občánek a je potřeba se na to připravit se vším všudy. V tomto článku se podíváme na to, co zařídit před porodem a co po porodu.
Před porodem
Není třeba se bát, že byste některý z důležitých termínů propásla. Před porodem vás čeká jen pár úkonů, které je potřeba držet na paměti.
1) Zaregistrovat se v porodnici.
V některých větších městech je kvůli zvýšenému počtu těhotných nutné se včas zaregistrovat v porodnici. Například v Praze se ženy mají hlásit do porodnic ve 14. týdnu těhotenství (14+0). „Těhotné, kterým vychází TT 14+0 na sobotu a neděli, přijdou k registraci v pondělí,“ dodává například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na svých stránkách. Pražské maminky tak často vyhledávají specializovaná porodní oddělení mimo město, například v Neratovicích či Hořovicích, kde se jim dostává individuálnější péče.
Většina porodnic nabízí možnost registrace online. Přijít do nemocnice však můžete i osobně v určitých pracovních hodinách. Registrace nevyžaduje žádné vstupní vyšetření, proto vám budou stačit osobní doklady a těhotenská průkazka.
Ne všechny porodnice však vyžadují registraci takto brzy. V některých stačí sepsání porodopisu po telefonické domluvě či pozdější osobní návštěva. Tak či tak se do porodnice budete muset dostavit nejpozději do 36. týdne těhotenství, kam budete chodit na pravidelné kontroly (více v našem článku zde). Uděláte proto nejlépe, pokud se včas podíváte na webové stránky porodnice, kterou jste si vyhlídla. Tam potřebné informace zajisté najdete. K registraci potřebujete těhotenský průkaz, který vám vystavil gynekolog
2) Vyberte si pediatra
S příchodem miminka po vás v porodnici budou žádat i jméno pediatra, který „přebere péči“ o novorozence. S pediatrem byste se proto měla před porodem telefonicky domluvit a kontaktovat ho 48 hodin po propouštění z porodnice. Záleží pak na vaší domluvě, zda přijde lékař za vámi domů či vy do ordinace. Poradna pro miminka má předem stanovené ordinační hodiny, aby se nemísily nemocné děti s novorozenci v čekárně. Při odchodu z porodnice dostanete propouštěcí zprávu o novorozenci, tu pediatrovi při první návštěvě předáte. Propouštěcí zprávu o rodičce zasílá porodnice obvodnímu gynekologovi, ke kterému byste měla jít po šestinedělí na prohlídku.
3) Mateřská nebo rodičovský příspěvek
Na rodičovský příspěvek mají nárok všichni rodiče, na mateřskou pouze ti, kteří splní zákonné podmínky.
Podmínkou nároku pro čerpání peněžité pomoci v mateřství je řádně placené nemocenské pojištění po dobu 270 dnů u zaměstnané ženy či 180 dnů za poslední rok u osoby samostatně výdělečně činné. Mateřská se čerpá po dobu 28 týdnů v případě jednoho dítěte, 37 týdnů v případě vícerčat. Výše mateřské se vypočítává od poslední výše pobírané mzdy, na internetu naleznete spousty kalkulaček, které vám s počty pomůžou. Nástup na mateřskou dovolenou je 8 až 6 týdnů před očekávaným dnem porodu – budoucí maminka musí zaměstnavateli předat žádost, kterou vystavuje gynekolog. OSVČ se obrací rovnou na Českou správu sociálního zabezpečení.
Pobírání rodičovského příspěvku začíná po skončení mateřské (či hned po porodu v případě, že rodič nečerpá mateřskou dovolenou).. Celková částka je 300 000 korun a v závislosti od výše příjmu před nástupem na mateřskou dovolenou je možné si jej rozložit na delší dobu s nižším příspěvkem nebo kratší dobu s vyšším příspěvkem, nejdéle však do čtyř let dítěte Žádost je potřeba podat na Úřad práce ČR.
4) Dotazník o jménu dítěte
Jak již bylo řečeno, v posledních týdnech těhotenství již nebudete docházet ke svému gynekologovi ale do porodnice, kde plánujete rodit. Zde dostanete k vyplnění dotazník o jménu dítěte, ale některé nemocnice jej mají i online. Dotazník musí vyplnit oba rodiče a odevzdat ho před porodem. Tento dotazník je následně odeslán na matriku pro vystavení rodného listu.
Pokud ale ještě nemáte jasno o jménu dítěte, nic se neděje. Rozhodnout se můžete až po porodu – podle zákona máte na toto rozhodnutí měsíc po porodu a své rozhodnutí nahlašujete na matrice. Do porodnice si nezapomeňte vzít i občanské průkazy a originál či ověřenou kopii oddacího listu (pokud máte).
5) Přiznání otcovství – pokud nejste vdaná
V případě, že jste svobodná či rozvedená maminka a přejete si v rodném listě uvést jméno otce, budete před porodem potřebovat od matriky přiznání otcovství. V tomto prohlášení se rodiče dohodnou na příjmení miminka. Na matriku můžete jít kdykoliv v průběhu těhotenství, potřebovat budete těhotenskou průkazku, doklady totožnosti a rodné listy obou rodičů, popřípadě pravomocný rozsudek o rozvodu či úmrtní list manžela.
Pokud přiznání otcovství k porodu nedoručíte, získá miminko příjmení po matce a otec v rodném listě nebude uveden. Úpravy lze provést dodatečně po porodu, avšak vystavení nového rodného listu je zpoplatněno a v šestinedělí novopečená maminka budete řešit spoustu jiných věcí.
6) Změna trvalého pobytu – chcete-li
Stejně jako pojišťovnu, i trvalý pobyt získává miminko po mamince. Pokud jste tedy například z Brna, avšak žijete v Praze, potřebujete mít trvalý pobyt dítěte změněný například kvůli školce. Stejně tak například i vítání občánků – protože tuto událost zařizuje městský úřad dané obce, bude se i tato akce konat v místě trvalého pobytu miminka. Pokud si chcete ušetřit cestování na městský úřad po porodu, vyřiďte si tuto formalitu ještě před.
7) Porodní plán – chcete-li
Jedná se o dokument vašich přání a potřeb, který si sestavíte ve spolupráci s lékařem. Je třeba říci, že nejde o zcela běžnou záležitost ve všech nemocnicích, a proto je dobré porodní plán předem prokonzultovat.
Smlouva o odběru a uschování pupečníkové krve pro pozdější potřebu dítěte v případě nemoci – v současnosti se od tohoto ustupuje
Po porodu
1) Porodné
Určitě si zjistěte, jestli máte nárok na porodné. Jedná se o sociální dávku pro rodiny s nižšími příjmy. Na první dítě má matka nárok na 13 tisíc korun, na druhé 10 tisíc korun. „Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny,“ uvádí portál MPSV.
O porodné žádáte na úřadu práce, stejně jako o rodičovský příspěvek. Žádost musíte podat nejpozději do jednoho roku od data narození dítěte. K žádosti potřebujete občanský průkaz, rodný list dítěte, vyplněnou žádost o porodné a vyplněné potvrzení o příjmech za poslední čtvrtletí.
2) Rodný list dítěte
Podání žádosti nejčastěji vyřizuje porodnice, ve které rodíte. V jiných případech má povinnost nahlásit narození dítěte asistující zdravotník či sám rodič. Do tří dnů od narození dítěte ohlásí na příslušné matrice narození a podá žádost o vystavení rodného listu.
Rodný list by vám měl přijít doporučeně poštou – vystavuje ho matriční úřad, v jehož správním obvodu se dítě narodilo. Úřad má na vystavení matričního dokladu až 30 dní, avšak hotový je často mnohem dříve. Rodný list lze také osobně vyzvednout.
3) Informujte zaměstnavatele
Obraťte se na mzdovou účtárnu. Účetní budou chtít pravděpodobně pořídit kopii rodného listu miminka.
4) Zdravotní pojišťovna
Jak jsme již zmínili výše, dítě „dědí“ zdravotní pojišťovnu po své matce. V budoucnu je samozřejmě možné pojišťovnu změnit. Přihlásit byste měli dítě do osmi dnů od narození. Potřebovat k tomu budete občanský průkaz zákonného zástupce dítěte a rodný list dítěte – v případě, že jej ještě nemáte, ho doložíte později.
5) Komunální odpad
Přihlásit dítě ke komunálnímu odpadu je asi to poslední, na co budete chtít myslet, avšak ani této povinnosti ne vyhnete. Konkrétní pravidla si však zjistěte ve vyhlášce obce či na obecním úřadu – na některých místech jsou malé děti od poplatků osvobozené.