Rodičovská vs. mateřská dovolená a rodičovský příspěvek v roce 2024

Yarilo® Blog

Rodičovská a mateřská – období plné “poprvé”, radostí, ale i výzev. Tradičně na rodičovské dovolené zůstává matka novorozence, posledních několik se se však tradice mění a této role se nebojí chopit ani tatínkové, ostatně zákon jim to dovoluje. Zde přichází první “ale”, často totiž dochází k záměně dvou, na první pohled totožných pojmů – rodičovská dovolená a mateřská dovolená. A k tomu se nám ještě připlete pojem rodičovský příspěvek. Připravili jsme pro vás přehled všeho, co potřebujete o rodičovském příspěvku a obou dovolených vědět, od podmínek až po jejich finanční stránku. 

Rodičovská dovolená vs. mateřská dovolená vs. rodičovský příspěvek

V první řadě nastupuje mateřská dovolená, která je určena pouze pro matky. Obvykle trvá 28 týdnů a nastupují na ni (v případě, že na ni mají nárok) ještě v průběhu těhotenství, obvykle v 8. – 6. týdnu před datem porodu. 

Nárok na mateřskou nemají zejména ženy, které pracovaly jako OSVČ, studovaly nebo si neplatily nemocenské pojištění.

Rodičovská dovolená navazuje na konec mateřské dovolené. V podstatě se jedná o nárok na uvolnění z práce. Výjimkou jsou matky, které nemají nárok na mateřskou dovolenou, v jejich případě na narození dítěte ihned navazuje rodičovská dovolená.

Rodičovský příspěvek náleží tomu rodiči, který se celý kalendářní měsíc denně pečoval o dítě. Jde o dávku ze systému státní sociální podpory, která slouží k pokrytí nákladů spojených s výchovou a výživou nejmladších dětí v rodině. Na ten tedy má, v některých případech, nárok i otec dítěte.

Nárok na mateřskou nemají zejména ženy, které pracovaly jako OSVČ, studovaly nebo si neplatily nemocenské pojištění.

Nárok na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek

Každý zaměstnanec v České republice má nárok na rodičovskou dovolenou i rodičovský příspěvek při narození nebo osvojení dítěte. Rodičovskou dovolenou je možné čerpat po dobu tří let, počínaje narozením dítěte. Po dohodě se zaměstnavatelem ji lze prodloužit až na 4 roky.

Na rodičovskou dovolenou se může přihlásit jak matka, tak otec dítěte. Aby jeden z rodičů nastoupit na rodičovskou dovolenou, je nutné být před narozením dítěte zaměstnán, u zaměstnavatele je potřeba podat žádost o RD, ten následně potřebné dokumenty předá příslušné pojišťovně. V případě OSVČ dovolenou nemá kdo “udělit”, a tak si OSVČ pouze zažádá o rodičovský příspěvek. 

S rodičovským příspěvkem se to má obdobně, nárok na něj má otec nebo matka dítěte. 

Rodičovský příspěvek

Jak už jsme uvedli výše, rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou, stejně jako mateřská, lehce zaměnitelné věci. Během rodičovské dovolené lze čerpat rodičovský příspěvek na péči o dítě. Od roku 2024 (tedy pro děti narozené od 1. 1. 2024) se výše rodičovského příspěvku změnila na 350 000 Kč. Tuto částku lze čerpat až do 3 let věku dítěte. 

Rodičů, kteří již příspěvek čerpají, se změny nedotknou. Dále tedy mohou čerpat příspěvek ve výši 300 000 Kč po dobu 4 let od narození dítěte. 

Čerpání příspěvku pak podléhá platu některého z rodičů a závisí na tzv. denním vyměřovacím základu (v podstatě na hrubé mzdě). Podle kalkulaček dostupných na internetu lze vypočítat, jakou měsíční částku můžete ze zmíněných 350.000 Kč měsíčně čerpat. Rodič pobírající příspěvek si může sám zvolit délku čerpání příspěvku a tím si zároveň navýšit měsíční rodinný příjem.

Žádost o rodičovský příspěvek je nutné podat na příslušném Odboru sociální podpory pod úřadem práce.

Práce na rodičovské a mateřské dovolené

Dle zákona má rodič pobírající rodičovský příspěvek možnost si dále vydělávat, a to jak u předchozího zaměstnavatele, u zaměstnavatele nového nebo formou samostatné činnosti. Výše výdělku rodičovský příspěvek nijak neovlivní.

V období čerpání rodičovského příspěvku je možné dítě umístit do školky nebo jeslí a to na 92 hodin měsíčně u dětí do 2 let věku. Pokud chce rodič pracovat, tak tuto hranici nesmí přesáhnout. 

Pozor, po dobu trvání mateřské dovolené a čerpání příspěvku je zakázáno pracovat (do skončení šestinedělí)! Při práci na mateřské dovolené je zakázáno pracovat ve stejném oboru jako je podnikání zaměstnavatele a z něhož je peněžitá pomoc v mateřství čerpána. V praxi to znamená, že je dovoleno pracovat u stejného zaměstnavatele, ale na jiné pozici, např. původní asistentka ředitele může pracovat jako účetní. 

TIP: Před návratem do zaměstnání a ukončením rodičovské dovolené si domluvte se zaměstnavatelem detaily pracovní doby a možnost práce na částečný úvazek. Naskočit do pracovního kolotoče dříve vám pomůže držet krok s ostatními zaměstnanci a novinkami v oboru a nástup na plný úvazek bude o něco jednodušší. 

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také