Jednou císařem, pokaždé císařem. Druhý porod rovná se snazší porod. Ruce nad hlavou ohrožují miminko. Mýtů o porodu koluje nespočet. Víte ale, jak to s nimi opravdu je? Pojďme se na pět z nich podívat trochu konkrétněji.
- Další porod po císařském řezu musí proběhnout také císařem
Tvrzení, že jeden provedený císařský řez znamená i další porod operační cestou, je přežitkem. „Už to není tak, jak to bývalo, že žena mohla rodit spontánně až po dvou a více letech od prvního porodu císařským řezem. Budoucí maminky chtějí čím dál více zažít spontánní porod,“ komentuje soukromá porodní asistentka Eunika Moješčík.
Při rozhodování, zda k VBAC (vaginal birth after caesarean), tedy vaginálnímu porodu po císařském řezu, může dojít, zvažují doktoři nejrůznější rizika. Zásadní je důvod, proč k císařskému řezu při předchozím porodu došlo. Dále se zohledňuje i průběh současného těhotenství či poloha a velikost miminka.
- Druhý a třetí porod už jdou hladčeji
Že je první porod náročnější než ty následující tvrdit genericky lze. Pořád je ale potřeba myslet na to, že co žena, to jiný průběh těhotenství i porodu. „Když to vezmeme globálně, tak ano. Měla by být například zkrácená první doba porodní,“ uvádí Moješčík. Podle studií trvá první doba porodní zhruba 6 – 8 hodin. Porodní cesty vícerodiček již byly předchozím porodem ovlivněny, takže první doba porodní u nich zpravidla trvá 4 – 6 hodin. Jenže jak je známo, výjimka potvrzuje pravidlo.
Při porodu záleží na mnoha faktorech, například na epiziotomii, tedy nástřihu hráze, věku a zdravotním stav matky, velikosti hlavičky dítěte, době od prvního porodu či poloze dítěte. „Je to opravdu velmi individuální. Z praxe vím, že jsou ženy, které vám potvrdí, že jejich druhý porod byl horší než ten první,“ dodává Moješčík. Každá žena by se proto měla soustředit sama na sebe a neporovnávat se s ostatními.
- Čím širší boky, tím snadnější porod
Široké boky nerovná se snazší porod. Narazíte na ženy, které nemají výrazně vyrýsované boky a měly hladký porod, i na ženy se širokou pánví, které si porod protrpěly za tři rodičky dohromady. Šíře boků nemá s náročností porodu nic společného. Mnohem větší roli hraje prostupnost porodních cest, tedy otvor, který se nachází uprostřed pánve.
- Mytí oken a zvednuté ruce nahoru škodí dítěti
Možná jste to slyšely od své babičky nebo pratety. Dříve se věřilo, že zvedáním rukou nahoru by matka mohla uškrtit své dítě na pupeční šňůře. Podle tohoto pravidla by se žena nemohla držet ani při jízdě v tramvaji nebo si vyndat hrníček z horní poličky. „To je opravdu hloupost. Naopak, rodičky potřebují sílu v rukách, aby se o ně zapřely během tlačení, potřebují cvičit horní polovinu těla, tedy i ruce, protože ty pak budou nést po porodu miminko. Rukama tedy hýbat nad hlavou mohou jak potřebují a jak jim těhotenské bříško dovolí. Ženám naopak doporučuji ruce cvičit,“ komentuje Moješčík.
- Porod poznáte ve chvíli, kdy vám odteče plodová voda
Jak, že to bývá v amerických filmech? Na nejvíce nevhodném místě praskne těhotné ženě plodová voda a porod začíná. Partner ji proto bere do náručí a běží přes celé město do porodnice, kde žena porodí. Efekt zajímavý, realita je ovšem jiná. Porod nemusí vždy začínat odtokem plodové vody.
Porod může začít kontrakcemi, plodová voda prasknout ze začátku vůbec nemusí. Odtok plodové vody navíc nevypadá vždy tak, jak známe z filmů – pod ženou se hned neobjeví obrovská louže. Plodová voda může unikat postupně po malém množství.