Bolest prsou při kojení: o co se může jednat a jak se problém léčí

Yarilo® Blog

Bolest prsu při kojení není normální. Rozhodně ne dlouhodobě. Přesto se s ní mnoho maminek, především během šestinedělí, setkává. Na vině je nejčastěji špatné přikládání dítěte, ploché či vpáčené bradavky, ale i zánět prsu způsobený trhlinkou na bradavce. Jak od sebe problémy rozlišit a jak probíhá léčba?

Kojení je jedním z nejintimnějších a nejpřirozenějších spojení mezi matkou a jejím dítětem. I přes to je však pro některé maminky strašákem ve skříni. Jedním z nejčastějším problémů, který se ale dá celkem snadno vyřešit, je pomalý nástup laktace, především po císařském řezu. V takových situacích by mělo pomoci časté přikládání miminka k prsu, intenzivní chování a kontakt kůže na kůži. Ženské tělo je neuvěřitelné a při častém kontaktu by se laktace měla sama spustit.

Bradavky mohou být hlavně zpočátku přecitlivělé. Není divu, na takovou intenzitu pravděpodobně nebyly zvyklé. Přecitlivělost je ale důležité odlišit od bolesti, která může signalizovat jiné problémy. Napětí kůže nad postiženým místem, zarudnutí prsu, bolestivost na dotek, horečka a zimnice, únava, bolest hlavy a kloubů už mohou být známkami zánětu prsu.

Mastitida – zánět prsu

Zánět prsu je vyvolán bakterií, která se do organismu dostala skrze ranku na bradavce. Takový problém se nejčastěji řeší antibiotiky. Zda žena může kojit dál, záleží na závažnosti zánětu a typu podávaných antibiotik. Při odchycení zánětu v brzkých stádiích však většinou není třeba kojence odstavovat.

I v případě odstavení je však potřeba, aby žena mléko odstříkávala a mléko se tak v prsech neshromažďovalo.

Na zánět pomáhají chladné obklady, dostatečný pitný režim a klidový režim. Těsně před kojením je naopak vhodný obklad teplý a prs mírně promasírovat, aby se uvolnil průchod mléka. Poté opět sáhněte po studeném obkladu.

Prevence zánětu prsu

  1. Nejdůležitější je se naučit správnou techniku kojení. Zánět může způsobit špatné přisátí miminka, což má za následek nechtěná poranění.
  2. Dodržujte hygienu. Dbejte na časté vyměňování prodyšných prsních vložek a spodního prádla.
  3. Ošetřujte prsní dvorce vhodnou kosmetikou, je-li třeba.
  4. Vpáčené bradavky je vhodné začít řešit již během těhotenství. Na problém upozorněte svého gynekologa či laktační poradkyni.
  5. Stres při kojení a nízká sebedůvěra ve své mateřské schopnosti hraje významnou roli. Podpora partnera a rodiny může ve vztahu ke kojení hrát významnou roli.

Retence mléka – ucpané mlékovody

Ucpané mlékovody jsou často zaměňovány s mastitidou. U retence mléka se však jedná o blokádu mléčných vývodů, nikoliv zánět. Mezi příznaky patří začervenání a ztuhnutí prsu či podpaží, bolest a zvýšená teplota. Ve většině případech dochází k retenci v nejvzdálenější části prsní žlázy od bradavky. Problém může vytušit i miminko, které může být kvůli nedostatečnému průtoku nervózní.

Častou příčinou retence mléka je špatné přikládání miminka. Prs je tak zbytečně namáhán a dochází k ucpání mlékovodu zaschlým mlékem doprovázené otokem.

V případě ucpaných mlékovodů je důležité nepřerušovat kojení. Úlevu vám může přinést reflexní masáž postiženého místa směrem k bradavce, aby se blokáda postupně uvolňovala. Příjemné jsou i ledové obklady. Pro lepší spuštění mléka však těsně před kojením vyměňte ledové obklady za teplé.

Prevence ucpaných mlékovodů

Nejúčinnější prevencí je pravidelné kojení či odstříkávání. Pokud však používáte odsávačku, neodsávejte všechno mléko. Úplně vyprázdnění je totiž signálem pro tělo, že je potřeba vyrobit více mléka.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti, konzultujte svůj stav s ošetřujícím lékařem.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také