Těhotenství považuje většina žen za nejkrásnější období jejich života, kdy se těší na nového člena rodiny. Zároveň ale některé z nich pociťují stres z nejrůznějších změn na jejich těle. Asi největším strašákem nastávajících maminek jsou těhotenské strie. Proč na těle vznikají a jak o ně pečovat?
Co jsou strie a jak vznikají?
K tvorbě strií ve většině případech dochází v důsledku napínání kůže v těhotenství. Nejen na bříšku, ale i na prsou a stehnech se mohou objevit malé jizvičky (pajizévky), tedy strie. Ty jsou ze začátku červené, postupně světlají, a nakonec získají perleťovou barvu světlejší než je okolní pokožka.
Strie jsou reakcí kůže těhotné ženy na náhlý příbytek na váze, nejde ale pouze o ten. Kůže by sama o sobě v některých případech mohla být schopná napínání vydržet a k tvorbě strií by nedošlo. Během těhotenství ale dochází k hormonálním změnám, které mají na jejich tvorbu také vliv. V těle nastávající maminky dochází ke zvýšení produkce hormonu zvaného kortizol, který způsobuje snížení elasticity pokožky. Zároveň se v těle tvoří i méně kolagenu a elastinu, takže kůže není tak pružná a při její napínání se začnou tvořit strie.
Tvorba strií může souviset i s genetickými předpoklady. Pokud maminka těhotné ženy trpěla na tvorbu strií v průběhu těhotenství, je velice pravděpodobné, že se stejný problém dotkne i jí.
Základem je intenzivní mazání
Ovlivnit tvorbu strií je velmi obtížné, a to vzhledem k tomu, že může jít o dědičnou záležitost, která je navíc podmíněna hormonálními vlivy. Existují ale způsoby, jak jejich tvorbě alespoň zkusit předejít, případně zmírnit jejich výskyt na těle.
Začít myslet na strie až ve chvíli, kdy se na těle objeví, je pozdě. Ideální je jim věnovat pozornost již od prvního trimestru, kdy je sice bříško zatím maličké a k velkému napínání kůže nedochází, ale můžeme ho na to začít připravovat. Již v tomto období začněte pravidelně masírovat problematické partie, mezi které patří kromě bříška nejčastěji také prsa, hýždě a stehna.
Na trhu existuje množství nejrůznějších olejíčků a krémů na strie, které můžete při masáži použít. Dbejte na to, aby byla masírovaná oblast vždy dostatečně pokryta přípravkem a po ukončení masáže ho neutírejte, ale nechte pomalu vstřebat do kůže.
Čím dříve těhotná žena s mazáním začne, tím lépe. Ideální je tedy začít již v prvním trimestru a pokračovat během celého těhotenství, ale i po porodu, kdy je především kůže v okolí poprsí stále namáhána.
Existuje i silikonový gel na strie, který zabraňuje jejich tvorbě. Používá se také ke zlepšení hojení pokožky v případě, že si necháte strie odstranit laserem.
Babské rady – jak na strie
Existují i různé babské rady, jak si poradit s tvorbou strií. Obecně je vhodné potírat postižená místa olejem, který dodává postižené pokožce látky potřebné k regeneraci. Doporučuje se například kokosový, arganový či olivový olej, případně i máslo.
Vyrobit si můžete také domácí cukrový peeling. Je to snadné, stačí smíchat ideálně mandlový, či jiný olej s cukrem a směs pořádně promíchat. Peeling poté vtírejte do postižených partií. Výsledkem je rychlejší vyblednutí strií.