Těhotenství je jedna velká změna…
… ale to přeci neznamená, že se musíme vzdát veškerého pohybu nebo ho omezit jen na plavání a jógu. Mnoho z nás často řeší otázku, zda v tomto období cvičit, nebo necvičit. Základním pravidlem by asi stále mělo být: nezačínej v těhotenství s typem pohybu, který jsi do té doby nikdy nedělala.
Co nám z toho plyne? Pokud jste byla zvyklá chodit pravidelně do fitka, pokračujte v tom. Pokud jste byla zvyklá ráno vyběhnout na svojí oblíbenou cyklostezku v parku, pokračujte v tom. Pokud jste ale naopak těmto aktivitám nedávala zelenou, nebude úplně moudré se do nich po pozitivním těhotenském testu najednou vrhnout po hlavě. V daném případě by pro vás bylo určitě vhodnější zkusit třeba lekce speciálního cvičení pro těhotné. Většinou se jedná zejména o uvolňovací nebo velmi lehce posilovací cviky. Cvičení navíc probíhá pod vedením kvalifikované osoby a jako bonus má za účel připravit tělo na blížící se porod, takže zahrnuje i různá dechová cvičení.
Jaké sporty si můžeme užívat bez obav?
Cvičení na míčích, které uvolňuje i posiluje pánevní dno a nárazy jsou díky němu zároveň tlumeny. Plavání, protože i voda tlumí nárazy, a tak můžeme bez starostí provádět i cviky, při kterých se poskakuje. Pilates pomáhá zpevnit břišní svalstvo, ale blahodárně působí i na krevní oběh, který zase zmírňuje potíže s křečovými žílami. Gravidjóga potom ulehčuje nejen tělu, ale i mysli. Těhotná žena se naučí naslouchat svému tělu, což je zvláště v těhotenství velmi přínosné. Variant Gravidjógy je několik – pro každé těhotenské stádium.
A jak je to s posilovnou?
V posilovně můžeme jemně potrénovat břicho, hýžďové a deltové svaly, lopatky i hrudník. Naopak hlubokým dřepům, předklonům (mrtvý tah) a tlakovým cvikům, které namáhající bříško a pánevní dno, bychom se měly vyvarovat. Ve druhém, a hlavně třetím trimestru jsou nevhodné cviky v lehu na zádech a cviky rotační!
Které maminky, by si měly dát na cvičení pozor?
Těhotenství klade na naše tělo velké nároky. Důsledkem je, že více zatěžujeme klouby, zhoršuje se naše stabilita a změna v umístění bránice může vést dokonce k problémům s dýcháním. Ke všem změnám dochází postupně a každá je vnímáme individuálně. A i když je to právě cvičení a sport, které je mohou pozitivně ovlivňovat, je třeba si rozklíčovat několik situací, kdy bychom měly dát přednost klidu a radši si vychutnat svůj oblíbený seriál na Netflixu.
Cvičení, se nedoporučuje ženám, které mají:
- astma,
- cukrovku,
- srdeční nemoci,
nebo jiné lékařem potvrzené těhotenské problémy jako je:
- krvácení nebo špinění,
- nízko položenou placentu,
- ohrožení potratem nebo pravděpodobnost opakujícího se potratu,
- riziko předčasného porodu nebo máte-li předčasný porod již za sebou,
- slabý děložní čípek.
Zajímalo by nás, jak to máte se cvičením vy, maminky. Je nějaká aktivita, kterou jste si během těhotenství oblíbily? Nebo naopak dáváte přednost odpočinku a tento čas si dopřáváte zasloužené „flákání“? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše příběhy na našem Facebooku nebo Instagramu.