Foláty – důležité vitamíny pro každou ženu, která plánuje těhotenství

Yarilo® Blog

Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro naše zdraví, růst a tělesné funkce. Není proto divu, že se během těhotenství na výživu matky klade ještě větší důraz. Plod potřebuje pro vývoj dostatek živin. Důraz je kladen především na foláty (vitamín B9). Nízká hladina folátu u těhotných žen je totiž rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu. U plánovaných početí je proto doporučováno začít s doplňkovým příjmem alespoň 3 měsíce před početím.

Francouzská agentura pro bezpečnost potravin ANSES přišla v minulém roce s aktualizací referenčních hodnot specifikujících příjem vitamínů a minerálů, které jsou výchozím zdrojem pro odbornou veřejnost. Agentura se zaměřila na hodnoty pro konkrétní skupiny jako jsou kojenci, děti, dospívající, těhotné a kojící ženy a starší lidé.

Ve své zprávě dává agentura vysoký důraz na dostatečný příjem vitamínu B9 u žen: „Aby se zabránilo jakémukoli riziku malformací u nenarozených dětí, je nezbytné, aby všechny ženy, u nichž je pravděpodobné, že otěhotní, měly dostatečný příjem vitamínu B9.“ Agentura dodává, že by důraz na dostatečný příjem folátu měl být kladen u všech žen v reprodukčním věku kvůli možnosti neplánovaného otěhotnění.

Těhotné ženy by podle aktualizovaných tabulek měly navýšit denní příjem folátu na 600 mikrogramů denně. To platí i pro ty, které početí teprve plánují. Tyto hodnoty jsi důležité především před plánovaným početím a při prvním trimestru. Kojícím ženám je doporučován příjem 500 mikrogramů denně.

Kde získat dostatečný příjem folátů?

Určitě jste to už také slyšeli. Jste těhotná? Tak to berte doplňky stravy s kyselinu listovou, běžná strava totiž tyto vysoké hodnoty nepokryje. Kyselina listová je syntetický vitamín B9. V organismu je však využitelná pouze ve formě aktivního folátu. Musí proto dojít k metabolické přeměně, ve které hraje důležitou roli enzym MTHFR. Každý druhý člověk má však podle výzkumů genetickou mutaci tohoto enzymu, kvůli které nemusí  dojít k přeměně kyseliny listové na aktivní folát v míře dostatečné jak pro matku, a tak i zároveň pro vyvíjející se plod. To je příčinou sníženého množství aktivního folátů nebo dokonce i hromadění nežádoucího homocysteinu v krevní plazmě.

Řešení? MTHFR mutaci lze odhalit díky krevnímu testování na vyžádání. Po doporučení genetika či hematologa toto vyšetření hradí pojišťovna. Popřípadě lze testování podstoupit na vlastní náklady. Cena vyšetření se pohybuje kolem 750 korun. V případě, že se u vás mutace prokáže, není vůbec důvod k panice. Nedostatek aktivního folátu v krvi se dá snadno obejít. Stejně tak není potřeba testy podstupovat. Na trhu lze najít doplňky stravy, které obsahují již biologicky aktivní folát – tedy vitamín B9 v již aktivní formě, který se už nijak nepřeměňuje a enzym MTHFR proto nepotřebuje.

Yarilo Einstein 1 obsahuje 800 mikrogramů aktivního folátu. Folát se podílí na dělení buněk a podporuje růst zárodečných tkání v těhotenství. Kromě toho obsahuje doplněk stravy také hořčík, železo, zinek a vitamíny D a B12, které se podílejí na procesu dělení buněk.

 

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také