Porod je jedním z nejvíce očekávaných okamžiků v životě každé ženy. I přesto, že ho nastávající maminky prožívají každá jinak, existuje několik běžných znamení, která naznačují, že první setkání s miminkem je blízko. Jak tedy poznat, že už je “to” tady?
Před porodem i v jeho průběhu je nejdůležitější zajistit bezpečí maminky i dítěte. V zásadě platí, že je lepší být v porodnici dříve než později. Jestli si nejste jistí, zda vše probíhá tak, jak má, zavolejte svému lékaři nebo porodní asistentce. Ti vám nejlépe poradí, co v dané situaci dělat. Pokud cítíte, že porod je blízko, připravte si tašku s věcmi do porodnice a buďte připraveni na cestu. Teď už k samotným signálům přicházejícího porodu.
Kontrakce
Kontrakce jsou charakteristické silnými bolestmi v podbřišku a postupně nabývají na intenzitě. Zároveň se snižuje doba mezi příchodem jednotlivých kontrakcí. První stahy začínají v intervalu 20-30 minut a postupně se doba mezi kontrakcemi zkracuje. Pokud stahy přicházejí každých 15 minut po dobu minimálně jedné hodiny, je vhodné vyrazit do porodnice. Do cílové rovinky těhotenství se blížíte s kontrakcemi v intervalu 3-5 minut.
Obecně platí, že odjezd do porodnice je na místě, když se kontrakce stávají pravidelnými a čím dál více intenzivními. Zmást vás mohou takzvaní poslíčci. Braxton-Hicksovy kontrakce se odlišují právě svojí nepravidelností a slouží k přípravě dělohy na porod, nikoli k porodu.
Pokud je žena prvorodička, může pro ni být obtížné rozpoznat, kdy jsou kontrakce dostatečně pravidelné a intenzivní. Proto je vždy lepší zavolat svému lékaři nebo porodní asistentce.
Ztráta hlenové zátky
Jedním ze znamení, že už je “to” tady, je tzv. odplouvání hlenové zátky. Zátka, která uzavírá děložní hrdlo během těhotenství, se uvolní a vytváří silný, slizovitý výtok narůžovělé barvy. Tento proces může být spojen i s mírnými bolestmi v podbřišku. Zátka se uvolňuje pár dní před porodem nebo až v jeho průběhu.
Prasknutí plodové vody
Zda přišel čas na cestu do porodnice poznáte podle prasknutí plodového vaku, lidově řečeno prasknutí vody. Když k tomu dojde, žena pocítí náhlé uvolnění tekutiny, které nelze zastavit (narozdíl od močení). Její množství se liší, někdo cítí jen nepatrný pramínek, jiné ženy silnější proud. Prasknutí vody podle většiny žen předchází zvuk “lupnutí”.
Když voda praskne, je nutné zapsat čas, barvu a množství odteklé vody a její další charakteristiky. Všechny tyto informace pak sdělte svému lékaři. Pokud se zdá tekutina v pořádku (je čirá s nevýrazným, mírně nasládlým zápachem), do porodnice jeďte zhruba do 2 hodin.
Tlak v oblasti pánve
Pro přirozený porod musí tělo vytvořit dostatečný prostor mezi pánevními kostmi, aby mohlo miminko bez problémů vyklouznout ven. To spolu s přetáčením dítěte do správné polohy způsobuje tlak v pánevní oblasti. Nelekněte se, pokud s tímto tlakem máte zvýšené nutkání k vyprazdňování, miminko a pohyb tkání jen tlačí na některé orgány.
Únava
Žena, která se malými krůčky blíží k porodu, na sobě může vnímat zvýšenou únavu a větší podrážděnost. Tyto pocity jsou způsobeny kombinací hormonálních změn a fyzické námahy, kterou tělo zažívá při přípravě na samotný porod.
Závěrem lze říci, že i když každá nastávající maminka prožívá porod jinak, výše popsané příznaky mohou pomoci rozpoznat, že se blíží. Stejně jako během celého těhotenství, tak i v prvních fázích porodu, se snažte nestresovat a být co nejvíce v klidu a psychické pohodě.