Pravidelnost a správná technika – to jsou dva klíče k zářivému úsměvu během těhotenství. Problémy se zuby jsou totiž právě během tohoto období velkým strašákem. Není se přitom čeho bát – každý je svého štěstí strůjcem. O tom, jak může nastávající maminka problémům předejít, si s námi popovídala dentální hygienistka Tereza Dobrová.
Říká se, že v každém těhotenství přijde žena o jeden zub. Pravda nebo mýtus?
Věřím, že dříve to mohla být realita, jelikož nebyla taková osvěta v péči o zuby a informovanost. V dnešní době je to ale spíše mýtus. Kaz nevznikne bez zubního plaku a ten můžeme odstranit jedině my sami. Informací, jak správně pečovat o zuby je opravdu hodně a většině problémů se dá předejít správnou zubní hygienou. Důležité je hlavně chtít.
Takže není časté, že by za vámi chodily nastávající maminky s větší kazivostí zubů nebo jinými problémy?
V poslední době se naštěstí setkávám právě s tím, že maminka, která za mnou přijde na dentální hygienu, chce zdokonalit své návyky, aby k problémům mohla předcházet. Některé těhotné ženy mají mylnou představu, že nemohou dentální hygienu podstoupit v těhotenství. To bych, ale ráda vyvrátila. Pokud je dentální hygiena prováděna s ohledem na těhotnou ženu a její pohodlí, není žádný důvod k obavám, ba naopak, dentální hygiena je v tomto období opravdu důležitá.
Jaké jsou podle vašich zkušeností nejčastější problémy se zuby u těhotných žen?
Nejčastějším problémem, se kterým se setkávám u sebe v ordinaci, je gingivitis – zánět dásní, a to nejen u těhotných žen. Celkově se jedná a velmi častý problém, který lidé bohužel dosti podceňují.
O co přesně se jedná?
Těhotenská gingivitida je plakem podmíněný zánět dásní, který je zesílen hormony, jejichž hladina v těhotenství stoupá. Konkrétně estrogenem a progesteronem. Vlivem hormonů jsou dásně více citlivé a zvyšuje se průnik škodlivin z plaku do dásně. Zároveň dochází k překrvení sliznic a dásně jsou oteklé a citlivější. Čištění zubů se kvůli tomu stává nepříjemnou záležitostí. To může vést k nepravidelnému a méně častému čištění, plak se hromadí a problém je na světě. První změny jsou viditelné již ve 2. měsíci těhotenství. Největší změny jsou zhruba ke konci 8. měsíce. Důležité je ale zdůraznit, že gingivitis se projevuje nejčastěji u žen, které měly již zánětlivý problém s dásněmi před otěhotněním a neřešily jej.
Jak často se setkáváte s těhotnými ženami, které si na krvácení dásní stěžují?
Řekněme u každé třetí těhotné ženy. Obecně se udává 30 % žen.
Jak se to dá řešit?
Zánětu dásní se dá velice jednoduše předejít a zbavit správnou technikou čištění zubů (kartáčkem a mezizubním kartáčkem) a hlavně pravidelností.
Pokud je žena těhotná a pociťuje problémy jako jsou například spontánní krvácení dásní, otok, napětí v dásních, nebo vidí zarudnutí, je ideální vyhledat zubního lékaře, který stanoví diagnózu a popřípadě ženu pošle na dentální hygienu. Na dentální hygieně se podíváme, v jaké míře zánětlivost dásní je. Vyčistím, vyberu dentální pomůcky a poradím pacientce, jak si správně čistit zuby, popřípadě léčbu o něco doplním (ústní voda, gel). Nezbytnou součástí je zpětná vazba – kontrola, jak to pacientce jde a případná změna v dentálních pomůckách.
Toto onemocnění se dá celkem lehce vyřešit, ale je důležité nepodceňovat jeho závažnost, jelikož neléčená gingivitida přechází v parodontitidu (parodontózu). Neléčený zánět v dutině ústní může také vést k neplodnosti nebo k předčasnému porodu.
Některé ženy problémy se zuby v těhotenství netrpí. Měly by i tak preventivně zubaře a dentální hygienu navštívit?
Ano samozřejmě. To, že problém nepociťují, neznamená, že tam není.
Ženám v očekávání je doporučováno navštívit zubaře 2x za těhotenství, souhlasíte s tímto doporučením? A proč?
Ideální je jít na preventivní prohlídku v druhém trimestru, který bývá již klidnější a dále ke konci těhotenství – pokud to stav těhotné ženy dovoluje. Důvod proč se preventivní prohlídka doporučuje 2krát v těhotenství je, že může být zvýšená kazivost zubů a zánětlivost dásní. Je velice důležité včasné odhalení problémů a případné řešení.
Jedna věc je preventivní návštěva zubaře, druhá je návštěva dentálního hygienisty – měla by se objednat i k němu?
Ideální návštěva dentální hygienistky v těhotenství je stejná jako návštěva u zubního lékaře, a to je 2krát v těhotenství. Základem všeho je pravidelná prevence, na kterou se v dnešní době bohužel dost zapomíná.
Liší se (nebo měla by se lišit) rutina čištění zubů u těhotných žen? Měly by o své zuby pečovat více?
Rutina čištění zubů by měla být pořád stejná. Jde hlavně o pravidelnost. To může být v těhotenství těžší, většina žen je více unavená. Pokud má žena zvýšený dávivý reflex v těhotenství doporučuji dětský kartáček s menší hlavou nebo jednosvazkový kartáček na dočištění. V případě, že má žena nevolnosti by si neměla čistit zuby ihned po zvracení. Povrch skloviny je naleptán žaludečními šťávami a povrch zubu by se čištěním mohl narušit. Doporučuji si vypláchnout ústa vodou a počkat s čištěním 30 minut.
Na internetu nabízí někteří výrobci speciální pasty pro těhotné ženy. Jakou s tím máte zkušenost?
Já osobně těhotným ženám speciální pasty pro těhotné nedoporučuji, stačí běžné pasty, všeobecně pasta slouží spíše jako doplněk. Naopak velice důležité je mít vhodný kartáček, pravidelně ho měnit a mít správnou techniku čištění zubů a samozřejmě mezizubní péče.