Mýty o kojení. Znáte je?

Yarilo® Blog

Malá prsa, bude se mi špatně kojit. V noci musím budit ke kojení co tři hodiny, aby dítě mělo pravidelný režim. Mám chřipku, asi bych neměla kojit. Mýtů o kojení je nespočet. Přinášíme vám některé z nich a pokusíme se vám je osvětlit.

1) Malá prsa = špatný předpoklad ke kojení

Maminky mají často pocit, že malá prsa znamenají nedostatek mléka pro miminko. A logicky – čím starší novorozeně je, tím více mléka potřebuje – tak kde by se v malých prsou mléko vzalo, že? V tomto případě ale platí jedno velké NE. Takto ženské tělo nefunguje. Proč?

Velikost prsou ovlivňuje tuková tkán. Při kojení však nezáleží na tukové tkáni ale na mléčných kanálcích.

Některé maminky by dokonce řekly, že menší prsa vnímají jako výhodu. Jsou totiž schopné je lépe vyprazdňovat různými polohami. O polohování dítěte při kojení píšeme v tomto rozhovoru s laktační poradkyní.

2) Když se nenalívají prsa, nebude mléko

Když prsa tvrdnou, nalévají se mlékem. Ano i ne. Z počátku se ustaluje laktace a prsa tak mohou být bolestivá, citlivá a nateklá. Po několika týdnech, záleží na tom, jak miminko saje, se množství produkovaného mléka uzpůsobuje jeho potřebám.

3) Intervaly kojení dodržujte za každou cenu

Dáváte si ke snídani, obědu i večeři stejnou porci jídla? Určitě ne. Stejně tak je to i u miminka. Každé je jiné a každé má své potřeby. Žádné dítě se nerodí s potřebou jíst přesně po třech hodinách ve stejném množství.

V tomto případě se pletou dvě věci. Pro rozkojení, tedy hormonální stimulaci a tvorbě mléka, je dobré miminko často přikládat k prsu. Ženské tělo totiž na tyto stimuly reaguje a produkuje mléko. To však nemusí nutně znamenat, že každé tři hodiny (i v noci), je třeba miminko budit a čekat, dokud nevypije určité množství mléka. Úplně jiná situace samozřejmě nastává například při předčasném narození či dokrmování. V takových případech se intervaly dodržují.

4) Když je žena nemocná, nemůže kojit

Ani chřipka, ani viróza nebo třeba zánět v prsu by neměly matku odradit od kojení. Naopak. Mateřské mléko pomáhá dítěti zvyšovat obranyschopnost. Při užívání léků je však třeba dbát zvýšené pozornosti a číst příbalové letáky, popřípadě konzultovat vše s lékařem.

Kontraindikace kojení jsou přesně dány. Dělí se na absolutní, částečná a dočasná. Každá tato skupina navíc na problematiku nahlíží ze strany matky i dítěte. Seznam můžete najít například zde.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také