Na cestě za krásným úsměvem. Kdy začít s čištěním zubů u dětí?

Yarilo® Blog

Někdy je to opravdu boj. Z čištění zubů nemají nejmenší děti ještě rozum a naučit je každodenní rutině není občas žádná sranda. Dětská zubní péče je často diskutovaným tématem. Kdy začít, jak čistit a kdy poprvé navštívit zubaře? Na všechny tyto otázky jsme se zeptali dentální hygienistky Terezy Dobrové.

 

Velkým tématem novopečených maminek jsou zoubky jejich dětí. Kdy je podle vás ta správná doba začít se čištěním dětských zubů zaobírat?
Na toto téma bude více názorů, ale já osobně doporučuji zbystřit, pokud se začne prořezávat první zub. Jakmile se objeví kousíček nového zubu je nutné začít čistit zubním kartáčkem. Ideální je již používat kartáček jednosvazkový, já doporučuji Curaprox 1006 – má malou hlavičku. Pokud je zubů více, přiklonila bych se k malému dětskému zubnímu kartáčku, který slouží nejprve spíše jako hračka a je to na rodičích, aby zoubky důkladně vyčistili.

 

Kdy je vhodné vzít dítě poprvé k zubaři?
Dítě by mělo jít poprvé k zubaři po prořezání prvního zubu, jedná se i o to, aby si dítě na zubní prostředí pomalu zvykalo.

 

Dokážete doporučit nejlepší techniku, jak se postarat o první zoubky miminka?
Důležité je na zuby hlavně dobře vidět, dát si na stranu ret dítěte. Rozhodující je hlavně rychlost a snažit se vyčistit všechny zuby, ze všech stran. Ideální na toto je jednosvazkový kartáček, který je ideální na malé zoubky. Lehce na něj přitlačit a malým krouživým pohybem, pokud to je možné, vyčistit.

 

Jak často by se o dětské zoubky mělo pečovat?
O dětské zuby pečujeme čištěním 2krát denně, tedy ráno a večer. Profesionální dentální hygiena je vhodná už od dětského věku, aby si dítě na výkon jako takový zvyklo. Navíc tak mohu pomoci dítěti i rodičům s výběrem správných dentálních pomůcek a vypilujeme společně techniku čištění zubů, na kterou si zvyknou.

 

Když děti začínají dostávat „vlastní rozum“, často se začnou čištění zubů vyhýbat. Jste v takovém případě zastáncem různých chytrých kartáčků pro děti nebo prosazujete jinou metodu, jak tuto činnost udělat zajímavou?
Jakmile dítě dostává,, vlastní rozum“ jsem zastáncem všeho co funguje. Ať dítě hlavně čistí. Jsem velkým příznivcem chytrého kartáčku, a to konkrétně od firmy Philips Sonicare, která má kartáčky vhodné i pro malé děti, které mohou čistit zábavnou formou podle aplikace.

 

Jak se dětem snažíte zpříjemnit čas, který tráví u vás? Přece jen je spousta dětí, ale i dospělých, kteří mají ze zubaře dokonce i strach.

Začala bych s tím, že na klinice, ve které působím, je prostředí příjemné samo o sobě. Člověk vůbec nemá pocit, že jste u zubního lékaře nebo u dentální hygienistky. Dentální hygiena je u dětí samozřejmě jiná než u dospělých pacientů. Na vše jdeme pomalu, snažíme se vše ukazovat a popřípadě mám v ordinaci zásobu plyšových pomocníků. U dospělých, kteří mají velký strach, se snažím být trpělivá, vysvětlit a ukázat. Strach je největší nepřítel, jelikož z malého problému se může působením let stát velký problém. Stejně tak se z menšího výkonu stane větší výkon, který leze i více do peněz. Proto je velice důležité se překonat a přijít.

 

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také