Očekávání příchodu nového člena rodiny naplňuje nastávající maminku radostí, ale i napětím zároveň. Připravit se na období po porodu, tzv. šestinedělí, je důležité pro klidný a zdravý průběh této náročné, byť krásné etapy. Jak se tedy nejlépe připravit na šestinedělí? Následující rady a tipy vám pomohou zvládnout toto období s klidem a jistotou, že vše zvládnete.
Šestinedělí, období prvních šesti týdnů po porodu, je pro maminku obdobím fyzických a emočních změn. Typicky dochází k hojení porodního poranění, útlumu těhotenských hormonů a zotavování těla. Nastávající maminka se často potýká s únavou, kolísáním nálad a změnami vnitřního rytmu.
Novorozence pak čeká adaptace na nové neznámé prostředí mimo dělohu. V prvních týdnech je miminko téměř nonstop závislé na péči matky. Právě proto je důležité nastavit fungování domácnosti a rodiny tak, aby se matka mohla naplno věnovat péči o novorozence.
Domácnost by se v tomto období měla stát místem, kde novopečená maminka získá potřebnou podporu a klid spíše než shon a starost o chod domácnosti. Důležité je zorganizovat si každodenní rutinu tak, aby byla co nejméně náročná. Rodinné prostředí musí matce i miminku poskytnout dostatečný pocit bezpečí.
Základem zvládnutí šestinedělí v domácnosti je plánování činností, rozdělení rolí, komunikace a péče o sebe. Realistické očekávání, pomoc blízkých a odpočinek jsou klíčem k úspěšnému přechodu do nového životního období.
Připravit se na šestinedělí a s ním související změny můžete jako novopečená maminka několika způsoby.
- Přijměte pomoc. Nejste v tom sama, miminko má také tatínka. Řekněte si o pomoc partnerovi a rodině. Mít své blízké okolo vás je v tomto období to nejcennější. Vaši blízcí se postarají o domácnost nebo o novorozence a vám umožní více odpočívat nebo zařídit nutné pochůzky.
- Zdravá strava a odpočinek. Dodržujte zdravý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, které dodají tělu energii po náročném porodu. Vyvarujte se přejídání a pijte dostatek vody. Ani vy nezapomínejte dostatečně spát.
- Odborná příprava na šestinedělí. Diskutujte s lékařem nebo porodní asistentkou o tom, co můžete očekávat po porodu a jak se na toto období co nejlépe připravit. Informujte se o možných fyzických i emočních změnách.
- Podpora okolí. Nebojte se mluvit o svých pocitech a emocích s partnerem, rodinou nebo přáteli. Není nic špatného na sdílení pozitivních i negativních pocitů, získáte díky tomu větší podporu a porozumění.
- Relaxace a péče o sebe. Udělejte si čas na relaxaci a péči o sebe. Koupel, jóga, meditace či procházky na čerstvém vzduchu mohou pomoci uvolnit napětí a zlepšit náladu v tomto psychicky i fyzicky náročném období.
- Organizace domácnosti. Nyní, před porodem, je čas připravit domov na příchod nového člena rodiny. Připravte si praktický plán, jak zvládnout běžné domácí úkoly, ať máte po porodu méně starostí. Mějte realistická očekávání a nebojte se delegovat úkoly na ostatní členy rodiny.
Důkladně uklidněte a upravte prostor tak, aby byl komfortní a hlavně funkční. Přemýšlejte o praktických detailech, jako je uspořádání věcí, které budete potřebovat nejčastěji. Seřaďte si věci pro miminko tak, aby byly snadno dostupné a hned po ruce.
- Stravování a péče o sebe. Zdravá strava je klíčová pro regeneraci těla po porodu. Připravte si zásoby potravin, které budou snadné na přípravu a budou obsahovat všechny potřebné živiny. Ovocné a zeleninové smoothie je ideální volbou. Nezapomínejte na dostatek tekutin. Vytvořte si také plán péče o sebe – relaxace, koupel či čas na oblíbenou činnost vám dodají energii.
- Připravte se na kojení. Pokud plánujete kojit, promluvte si o kojení s laktační poradkyní nebo požádejte o radu zkušené maminky. Doma si připravte pohodlné místo pro kojení a pořiďte si potřebné pomůcky, jako jsou podprsenky nebo kojící polštáře. Využijte čas, kdy miminko spí k odpočinku, zejména pokud kojíte v noci a jste vyčerpaná. Domácí práce delegujte na jiného člena rodiny.
Základem je tedy přijmout fakt, že fyzické a emoční změny jsou přirozenou součástí šestinedělí. S vhodnou přípravou, podporou okolí a péčí o sebe však můžete tento úžasný a zároveň náročný úsek mateřství prožít co nejvíce klidně a spokojeně.
Jaké změny vás po porodu čekají?
Fyzické změny
Tělo nastávající maminky prochází v těhotenství velkými změnami. Nyní, před porodem, je čas posílit pánevní dno cvičením a jóga může pomoci udržet tělo pružné. Zajímejte se o správné držení těla a relaxační techniky, které vám budou nápomocné při porodu.
Po porodu začíná proces hojení porodních poranění, jako jsou trhliny či nástřihy, a regenerace děložní sliznice. Může docházet k bolestivosti perinea, zvýšenému krvácení nebo hemoroidům. Hormonální změny mohou způsobit pocit otoku, zejména v nohách a kotnících. Důsledkem zmenšení objemu dělohy se může objevovat i pocit pálení břicha.
Emoční změny
Šestinedělí přináší mnoho emocí. Naučte se otevřeně hovořit o svých pocitech a očekávání se svým partnerem či blízkými. Hormonální kolísání po porodu způsobuje častou nestabilitu nálad. Novopečené maminky se mohou cítit šťastné a unavené zároveň a v některých případech přijde i takzvané „baby blues“ – krátkodobé období smutku, pláče a citové nestability. Pocit vlastní neschopnosti nebo úzkost jsou také běžné reakce na hormonální změny a stres. V případě vážnějších potíží – stavy hlubokého smutku a pláče, osamění či otupělosti, vyčerpání a nepohody, se může jednat i o tzv. laktační psychózu. V takovém případě neváhejte vyhledat odbornou péči, jelikož tento stav, pokud je neléčený, může ohrozit jak vás, tak vaše miminko.