Nejčastější problémy při kojení? Často je to o psychice, říká laktační poradkyně

Yarilo® Blog

Říká se, že kojení je tou nejpřirozenější a nejintuitivnější věcí na světě. O to víc se mohou ženy, které mají s nakrmením svého dítěte problém, cítit pod tlakem. K činnosti si tak pěstují negativní přístup místo toho, aby ji vnímaly jako významnou chvilku pro sebe a své miminko. A dostávají se do začarovaného kruhu. „To vše má vliv na psychiku a ta zase vliv na kojení,“ říká v rozhovoru porodní asistentka a laktační poradkyně Lenka Malá. Často se přitom stačí naučit dítě správně přikládat a nebát se s miminkem manipulovat.

Jaké jsou nejčastější problémy, s kterými se na vás kojící ženy obrací?
Určitě je to špatné přikládání miminek k prsu a obecně špatná manipulace s dítětem. Maminky, a mluvím teď především o prvorodičkách, se musí naučit miminko zvednout a přiložit si ho správně k prsu. Jenže ony se občas bojí. V porodnici na ně zdravotníci nahrnou spousty nových informací – jak se starat o sebe, jak se starat o miminko – a ony pak přijdou domů, vše je nové, a některé zkrátka neví, jak se k tomu postavit. A zpanikaří. Jenže to vše má vliv na psychiku a ta má zase vliv na tvorbu mléka při kojení. No a v tu chvíli se dostávají do začarovaného kruhu.

Jak tedy správně přikládat?
Největší chyba je, když se miminko přiloží pouze na bradavku – jedná se o špatně zvolenou techniku. Mnohdy ale stačí jen změnit úhel či upravit polohu. Miminko se díky sacímu reflexu okamžitě přisává a ve chvíli, kdy má jen bradavku jako takovou, tak ji jen cumlá a stlačuje. Jenže my potřebujeme, aby se přisálo i k části dvorce, především ke spodní části, kde v tu chvíli probíhá největší stimulace pro podporu laktace. Dítě je díky správnému přiložení schopné si mléko z prsa vytáhnout přesně v takovém množství, které potřebuje.

Jak tedy na to, pokud chceme, aby se dítě správně přisálo?
Přesně to ukazuji maminkám na našich schůzkách. Ženy mají kolikrát problém s kojením, přitom stačí na něj mít jen čas a klid. Společně si sedneme – v klidu v domácím prostředí, vezmeme kojící polštář nebo vyzkoušíme jinou polohu, která je matce i miminku přirozená. Vysvětlíme si, jak vůbec prso a tvorba laktace fungují a ukážeme si, jak na to, aby to příště šlo i bez mé pomoci.

Miminko si musí vzít správně bradavku i s dvorcem. Pro matku to znamená správně chytit prso a dítě mít ve správné poloze. Kojení má být vždy příjemná souhra obou, ani jeden by se při tom neměli cítit nepříjemně.

Když to člověk takto poslouchá, zní to jako velká věda. O kojení se přitom říká, že to je něco naprosto přirozeného a instinktivního – pro ženu i miminko. Jak toto vnímáte vy?
Je to hodně individuální. Pořád věřím, že je tu více žen, které s kojením nemají sebemenší problém. Dítě přiloží k prsu a jde to. Pro ně je to zkrátka přirozené. Nikdo ale nejsme dokonalý a ne vždy je vše tak, jak by mělo. Na mě se tak většinou obracejí ženy ve chvíli, kdy mají problém. Psychicky jim není dobře, protože si myslí, že selhávají, když nedokážou nakrmit své dítě. Často se také bohužel setkávám i s tlakem ze strany partnera a okolí. V tu chvíli se žena cítí špatně, to má vliv na psychiku a ta zase na laktaci, která se kvůli tomu může začít zastavovat. Je to takový začarovaný kruh.

Co s tím?
Jak jsem řekla, často je to o psychice – a na to nefunguje nic lepšího než psychická podpora. Často se mi stane, že přijedu za klientkou, 15 minut mi zabere ukázka jak na to, ale psychická podpora vyjde na jednou tolik. Často mám pak zprávy například i od tatínků, kteří mi děkují za uklidnění partnerky, že už kojí. Já si stojím za tím, že kojit se dá navzdory mnoha problémům – a dokládá to praxe, kterou mám. Jsou maminky po operacích, které se rozkojí i po dvou měsících, co nekojily. Hormony v ženském těle reagují na dítě opravdu zázračně.

Další problém, o kterém se často mluví v internetových diskuzích, jsou vpáčené bradavky. Dá se s nimi kojit?

Řekla bych, že vpáčené bradavky jsou největší strašák téhle doby. A přitom zbytečně.  Podle internetových diskuzí to vypadá, že vpáčené bradavky má každá druhá maminka. Klientky mi často volají, že se s tímto problémem potýkají. Já pak přijedu a ty bradavky jsou úplně normální, nebo možná plošší, ale to není nic, co by mělo zabránit kojení. Protože kojení není jen o bradavkách matky, ale také o miminku.

V nemocnicích se na vpáčené bradavky dávají většinou kloboučky…

Ano, protože to je samozřejmě jednodušší. Miminko nemusí nasávat prso, dostane do pusy klobouček a zkrátka saje. Ve chvíli, kdy si na to zvykne, bude prso už odmítat, protože bylo zvyklé na jednodušší variantu. I tak se dá ale časem kloboučků lehce zbavit, což některé maminky netuší a ani nezkoušejí variantu bez nich.

Takže se dá kojit i s vpáčenými bradavkami?
Je důležité říct, že celý tento problém začíná už dlouho před tím, než žena kojí. Málokterý gynekolog ženám kontroluje prsa – a to je velká škoda. Problémům s plochými a vpáčenými bradavkami se totiž dá krásně předejít pomocí formovačů bradavek – to se řeší ještě když je žena těhotná. A stimulace dělá také hodně. Často spolupracuji například i s druhorodičkami, které vědí, že tento problém mají. Ve chvíli, kdy se na tuto skutečnost připravíme, není následně s kojením problém. Stačí zkrátka ženu navést k tomu, jak správně s prsem manipulovat.

Obracejí se na vás ženy i z preventivních důvodu?Ano, ale bohužel převládají případy, kdy se na mě obracejí ženy, kterým už je zle. Apeluji ale na prevenci. Nejideálnější je, když mi žena zavolá, že porodila, že za dva dny bude doma, jestli mohu přijet. To je ta nejlepší varianta. Všechno si vysvětlíme, aby se maminka mohla se svým miminkem sehrát a šestinedělí pro ní bylo příjemným obdobím, kdy si zvyká na nový život.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také