Porod od A do Z. Připravte se na váš den

Yarilo® Blog

Čím víc se to blíží, tím jste nervóznější. Je ale skutečně třeba se porodu tolik obávat? Už od nepaměti se přeci říká štěstí přeje připraveným“ a právě informovanost a příprava na váš velký den D je polovinou samotného úspěchu. Takže se pohodlně usaďte, uvařte si svůj oblíbený těhotenský čaj a pojďme se společně podívat na to, co vás čeká.

 

Termín porodu

 

Hned na úvod si musíme říct, že žádný výpočet termínu porodu není naprosto přesný, protože záleží na mnoha okolnostech. Nejčastěji se počítá podle prvního dne poslední menstruace. K tomuto datu se pak přičte 40 týdnů, tedy 288 dní. Vzhledem k nepravidelné menstruaci ale nebývá tento způsob příliš přesný, a proto je třeba do doplnit také ultrazvukem, kdy přístroj vypočítá pravděpodobný den porodu podle skutečné velikosti plodu, nebo některých jeho rozměrů, s přihlédnutím na rozsáhlá statistická data o těchto velikostech z jiných těhotenství u dané rasy.

 

Další možností a ideálním případem je, pokud zná žena datum početí – to se však stává jen v málo případech. Je-li datum početí jasné, stačí k němu připočítat 267 dní.

 

Věděli jste, že…

 

…termín porodu se dá také určit podle pohybů miminka? Když se mamince podaří zachytit první pohyby, lze termín správně spočítat – první pohyby přicházejí obvykle v 20. týdnu těhotenství, u druhorodiček a vícerodiček o 14 dní dříve. I tento odhad lze zpřesnit pomocí ultrazvuku (nejpřesnější je mezi 11. a 13. týdnem).

 

Porodní plán

 

Milé maminky, slyšeli jste o tzv. porodním plánu? Jedná se o dokument vašich přání a potřeb, který si sestavíte ve spolupráci s lékařem. Je třeba říci, že nejde o zcela běžnou záležitost ve všech nemocnicích, a proto je dobré porodní plán předem prokonzultovat. Jeho ukázku si můžete prohlédnout například zde.

 

Už je to tady?

 

Budoucí maminky mohou nějakou dobu před porodem pociťovat velmi napjatá prsa a slabé kontrakce („ztvrdnutí břicha“), které budete znát pod názvem poslíčci – jde o nepravidelné stahy připomínající kontrakce před porodem, které se mohou objevit dva až tři týdny před očekávaným termínem porodu. Dalším příznakem je odchod hlenovité zátky – vrstvy hustého hlenu, která uzavírá děložní čípek a chrání děťátko před bakteriemi a infekcí.

 

Přítomnost kontrakcí ani odchod zátky však neznamená, že byste se měla ihned vydat do nemocnice – zpozorněte naopak ve chvíli, kdy vám praskne plodová voda. Děje se tak až při samotném porodu a odvoz do nemocnice je v tomto případě žádoucí.Jak dlouho budu rodit?

 

Každý porod je samozřejmě úplně jiný, ale obecně můžeme říct, že prvorodička může očekávat delší porod než žena, která už má tuto zkušenost za sebou. Porod probíhá ve třech dobách, první doba by neměla být delší než 12 hodin, druhá doba, kdy se plod vypuzuje z dělohy, by měla trvat přibližně jednu hodinu, třetí doba porodní s porozením placenty trvá také přibližně hodinu.

 

První doba porodní

 

Probíhají pravidelné stahy dělohy, upravuje se děložní hrdlo prodlužováním a zkracováním, až se otevře na 10 cm, aby jím mohla projít hlavička děťátka. Tato fáze zahajuje celý průběh porodu a je nejdelší. Kontrakce bývají tlačivé až bolestivé. Úlevu přináší pohyb a správné dýchání, popřípadě podané léky k utlumení bolesti, např. epidurál. Dokud se frekvence kontrakcí pohybuje kolem jedné-dvou-tří kontrakcí za hodinu, což může trvat i celý den, nebo celou noc, zachovejte klid a vyčkejte ve známém prostředí domova. Jakmile jejich četnost stoupne natolik, že se objevují po několika minutách, je potřeba odjet do porodnice, protože se blíží druhá doba porodní. Rodičku je předtím potřeba připravit na samotný porod miminka.

 

Druhá doba porodní

 

Budoucí maminka už má větší porodní bolesti, děložní stahy jsou silné, dlouhé a opakují se stále častěji. V této době se rodička většinou přesouvá na porodní sál. I zde je potřeba správně dýchat, nejdříve povrchně, při tlačení zhluboka. Nejbolestivějšími momentem je porod hlavičky a ramínek dítěte, zbývající část tělíčka už pak vyjde z těla bez problémů. Miminko se pokládá na hrudník maminky a nechá se vyhledat prsní bradavku. Mezitím může tatínek, pokud nezkolaboval, prostřihnout pupečník. Pak se miminka ujme pediatr, miminko prohlédne, očistí, zváží, změří a označí, aby se nemohlo zaměnit za jiné.

 

Třetí doba porodní

 

Poté, co je dítě na světě, začíná třetí doba porodní. Děloha se již trochu zotavila a mohou tak začít slabší kontrakce, které přispějí k odloučení placenty z dělohy. Po odloučení nastane porod placenty. Stahy dále pokračují, uzavírají se cévy a děloha se stahuje. Porodník zkontroluje celistvost porodních cest a kompletnost porozené placenty a v případě potřeby zasáhne.

 

Jak vyvolat porod?

 

Budoucí maminky se někdy vyvolání porodu obávají, a proto hledají babské rady jako je třeba masáž bradavek, která uvolní hormon zodpovědný za děložní stahy, zvýšení fyzické námahy, míchání směsí bylinek, popřípadě čaj z maliníku. Dobrou volbou bývá i horká koupel nebo sprchování bříška. Masáž v oblasti hráze je potom doporučována i jako alternativa nastřižení hráze.

 

Pokud metody nejsou účinné, je nutné poslechnout pokynů lékaře a nechat porod vyvolat uměle. Pro vyvolání (indukci) porodu mohou lékaři provést také tzv. Hamiltonův hmat. Klasickou metodou, jak urychlit porod, je i podání léků, které uvedou dělohu do činnosti.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také