Práce v těhotenství – Jaká jsou pravidla a výhody pro nastávající maminky?

Yarilo® Blog

Milujete svoji práci nebo se jí zkrátka nechcete z různých důvodů vzdát ani v těhotenství? Naštěstí nemusíte, ale i pro vaše nadšení a vytrvalost v pracovním nasazení platí v těhotenství určitá pravidla. V tomto článku se dozvíte, jaká rizika sebou nese práce v těhotenství, na co máte jako těhotná zaměstnankyně nárok a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele. 

Kdy v práci nahlásit těhotenství 

Jako nastávající maminka nejste povinna těhotenství oznámit, je to jen a pouze na vás. Musíte pouze oznámit nástup na mateřskou dovolenou. Ta vám dle zákona začíná 8 – 6 týdnů před termínem porodu. Buďte si ale vědoma toho, že pokud váš zaměstnavatel o vašem stavu neví, nemáte nárok na žádné výhody, které ze zaměstnání v těhotenství vyplývají. 

Obecně se ale doporučuje těhotenství oznámit. Každá maminka si sama vybere dobu, která jí nejvíce vyhovuje. Některé radostnou novinu sdělí ihned, některé podle pověrčivosti čekají až po prvním trimestru a další s touto novinkou nijak nespěchají. Všechny možnosti jsou samozřejmě v pořádku, doporučujeme zvážit oznámení podle zdravotního stavu a případných rizik vyplývajících z povahy práce. 

A co když chci dále pracovat?

To je báječné, pokračovat v práci samozřejmě můžete. Využije pracovní nároky, které pro vás ze zákona vyplývají. 

  • Žádné povinné pracovní cesty.

Na pracovní cestu mimo vaše bydliště nebo pracoviště smíte být vyslána jen s vaším souhlasem. 

  • Úprava pracovní doby.

Můžete požádat o zkrácenou pracovní dobu či posunutí začátku pracovní doby.

  • Žádné přesčasy.

S přesčasy musíte sama souhlasit, jinak vám je zaměstnavatel nemůže nařídit nebo nemohou vyplynout z momentálních okolností. 

  • Převedení na jinou práci/pozici.

Pokud pracujete na noční směnu, je zaměstnavatel povinen najít pro vás směnu denní nebo vás přeřadit na jinou vhodnou práci. Toto pravidlo platí i v případě, že vykonáváte práci zakázanou zákoníkem práce.

  • Zaměstnavatel s vámi nesmí ukončit pracovní poměr.

V době těhotenství jste v tzv. ochranné době a pracovní poměr nesmí být ukončen ze strany zaměstnavatele. Pouze ze velmi specifických důvodu má zaměstnavatel právo na rozvázání pracovního poměru. 

V případě, že pro vás zaměstnavatel najde jinou pozici a nastane situace, ve které je výše nové mzdy nižší, je zaměstnavatel povinen vám původní sumu dorovnat. Jedná se o takzvaný vyrovnávací příspěvek v těhotenství. 

Co dělat když pro vás zaměstnavatel nenajde vhodnou pozici? Nenechte se tlačit do ukončení pracovního poměru, zákon je na vaší straně. V takovém případě zůstáváte doma se 100 % náhradou původní mzdy. 

Jaké práce vlastně nesmím vykonávat?

Seznam zakázaných prací najdete v § 2 Vyhlášky o zakázaných pracích a pracovištích 180/2015 Sb., ve zkratce jsou tyto práce:

  • práce rizikové ohrožující těhotenství
  • práce, které vyžadují používání izolačních dýchacích přístrojů
  • práce při kterých dochází k zapojení velkých svalových skupin s převažující dynamickou složkou (v praxi je to např. manipulace s břemenem o váze vyšší než 10 kg nebo 5 kg, zaujímání pracovní polohy převážně v předklonu, atd.)
  • nařízené pracovní tempo
  • vystavení silným vibracím
  • práce s chemickými látkami
  • práce, při nichž hrozí zhroucení konstrukce, staveb nebo pád předmětů
  • a další

Pozor! Uvedené práce nesmíte vykonávat ani když s nimi sama souhlasíte.

Jak zvládnout práci v těhotenství

Pracovat na plný úvazek po celou dobu těhotenství je hodno označení superhrdinky. I v tomto případě primárně myslete na sebe a své miminko a na to, co je pro vás dva nejvhodnější. Kratší úvazek nebo ukončení práce přece není žádný zločin.  

  • Upravte si pracovní místo. 

V práci trávíte většinu dne, dopřejte si tedy nezbytné pohodlí. Vaše nároky a potřeby se budou s rostoucím bříškem zvyšovat. Pokud to jde, pořiďte si polohovací stůl, ergonomickou židli střídejte s míčem a využijte dostupné pomůcky, které vám usnadní práci. Pokud u práce musíte stát, zkuste si pořídit alespoň barovou židličku, na které příležitostně ulevíte zádům a kloubům. 

  • Uvolňovací a relaxační cviky. 

Internet je jich plný. Vyhledejte si protahovací cviky vhodné pro těhotné ženy, spoustu z nich lze provádět i v práci. Případně si na ně zažádejte speciální přestávku, stačí i 5 minut. 

  • Čerstvý vzduch.

Pokud pracujete ve výrobě nebo v kanceláři, kde není možné pravidelně větrat, dělejte si pravidelné přestávky na čerstvém vzduchu. Rozproudí to červené krvinky v těle, lépe se okysličí všechny orgány a svaly a naberete novou energii.

  • Dodržujte pitný režim. 

K doplňování tekutin v průběhu dne není nutné nic dodávat, to by mělo být samozřejmostí i mimo těhotenství. Hlídejte si minimálně množství vypité čisté vody, 2 – 3 litry jsou optimální. Ano, myslíme na to stejné, doplnění vody je skvělým důvodem pro krátkou pauzu a protáhnutí těla.

  • Dělejte si pravidelné přestávky. 

Snažte se najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Pracujte v určitých intervalech a udělejte si čas na pravidelné přestávky, abyste si odpočinuli a zregenerovali své tělo.

  • Zjednodušte si práci.

Zamyslete se nad tím, zda je něco, co byste mohli zjednodušit nebo delegovat na někoho jiného. Snažte se zkrátit čas strávený sezením na židli a minimalizujte fyzickou námahu.

Hlavně si nezapomeňte těhotenství užívat, dopřejte si dostatečný odpočinek a mějte na paměti jednoduchou rovnici – šťastná maminka = šťastné miminko.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také