Preeklampsie: co to je, jaké jsou příznaky a léčba?

Yarilo® Blog

 Preeklampsie je strašákem snad všech maminek v očekávání. Jedná se o závažnou poruchu, která může způsobit předčasný porod a ohrozit matku i dítě. Preeklampsie postihuje v Evropě zhruba 4–8 procent žen. Zhruba v 70 procentech případů se projeví v těhotenství, ve zbylých 30 procentech po porodu. Doktoři proto sledují veškeré příznaky, které by mohly preeklampsii signalizovat. Přesto je dobré o nemoci vědět základní informace. Právě ty najdete v dnešním článku.

Pojďme si nejprve zjednodušeně vysvětlit, co je preeklampsie. Preeklampsie je nemoc způsobená nerovnováhou mezi krevními látkami matky a plodu. To způsobuje poruchu průtoku krve placentou, skrze kterou tak plod nedostává dostatečné množství kyslíku a dalších potřebných živin. Tomu se samozřejmě plod snaží zabránit a produkuje látky, které zvyšují matčin krevní tlak, aby placentou protékalo větší množství krve. Tyto změny spouští řetězec dalších reakcí, které se v pokročilém stádiu těhotenství mohou projevit.

Příznaky preeklampsie

  • Bolesti hlavy. Ty mohou být dány otokem mozku.
  • Otoky rukou a obličeje
  • Bílkovina v moči
  • Nárůst hmotnosti více než 1 kg za týden
  • Ztížené dýchání a dušnost
  • Nevolnosti v druhé polovině těhotenství
  • Problémy se zrakem, záblesky, skvrny, ztráta zraku
  • Bolest v pravém podžebří a bolest zad

(Zdroj: nedoklubko.cz)

Preeklampsie může být doprovázena i poruchou srážlivosti krve a poškozením jater a ledvin. Zrádné na preeklampsii může být to, že o sobě nemoc dlouhou dobu nedává výrazně znát. Objevuje se již na začátku těhotenství, ale příznaky se objevují až v druhé polovině. „S nadsázkou mohu říct, že až na poslední měsíc těhotenství jsem ani nevěděla, že preeklampsii mám. Ně každá ale samozřejmě máme takové štěstí,“ svěřuje se Katka, maminka teď už roční holčičky.

Vyšetření preeklampsie

Preeklampsie se zjišťuje již během prvního screeningu mezi 11. a 14. týdnem těhotenství. Doktoři vypočítají rizikovost (pravděpodobnost) vady a případně doporučí následná řešení. Test rizika preeklampsie se následně provádí od 20. týdne těhotenství. Na tento test jdou ženy, které již byly zařazené do rizikové skupiny při prvním screeningu, mají preeklampsii, eklampsii nebo HELLP syndrom či jim byl během vyšetření zjištěný vysoký krevní tlak.

Kateřina byla zařazena do rizikové skupiny již při prvním screeningovém vyšetření a bylo jí doporučeno užívat kyselinu acetylsalicylovou, která snižuje riziko preeklampsie a jejího brzkého propuknutí. „Víceméně bych si ani ničeho nevšimla, to až na konci těhotenství. Asi měsíc před termínem porodu mi začaly otékat končetiny, měla jsem hodně vysoký tlak a špatné výsledky jaterních testů. To se postupně zhoršovalo a ve 37. týdnu těhotenství se doktoři rozhodli pro vyvolaný porod,“ popisuje Katka.

O příčinách preeklampsie se odborníci stále jen dohadují. Každé tělo je jiné a každé reaguje na určité události jinak. Během těhotenství dochází k obrovským změnám, kdy se mění průtok krve srdcem a orgány pracují pod velkou zátěží. Zvýšené riziko preeklampsie se nicméně objevuje častěji u žen, které:

  • Jsou prvorodičky (vyskytuje se zhruba u 10–14 procent prvorodiček a 5–7 % vícerodiček). Procento výskytu u druhorodiček je nižší
  • Mají vícečetné těhotenství
  • Jsou těhotné po IVF
  • Jsou velmi mladé (pod 20 let) anebo naopak otěhotněly v pozdějším věku
  • Mají genetické predispozice
  • Jsou obézní
  • Mají nadměrné množství plodové vody
  • Trpí některým onemocněním ještě před otěhotněním (vysoký krevní tlak, cukrovka…)
  • Kouří cigarety během těhotenství
  • Mají poruchu srážlivosti krve

Je důležité zmínit, že preeklampsii v těhotenství nelze vyléčit. Ať zní tato informace jakkoliv negativně, preeklampsie není na celý život. Nemoc končí s porodem nebo během šestinedělí. Méně často se může objevit preeklampsie po porodu.

Jak předejít preeklampsii a její léčba

S včasnou diagnostikou, správně nasazenou léčbou a pravidelnou kontrolou matky i miminka, lze předejít komplikacím a co nejvíce oddálit předčasný porod. Není se čeho bát, avšak je důležité nemoc nepodcenit a nechat se pravidelně sledovat.

A prevence? Budeme se opakovat, ale zdravý životní styl je klíčem ke všemu. Na těhotenství se odráží kvalita životního stylu jak již před početím, tak i během těhotenství.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také