Dítě roste a zoubky také. A je to znát – je neklidné, pláče, více slintá a má teplotu. Příznaků indikujících prořezávání mléčných zubů je hromada. Co ale s tím? Na to se zaměřujeme v tomto článku.
S mléčnými zuby schovanými pod dásní se děti už rodí. Jsou připravené a ve většině případech se začnou klubat mezi 6–12 měsícem. Někdy později, někdy dříve. Jsou i vzácné případy, kdy se děti se zubem už narodily.
Do tří let věku by děti měly mít kompletní mléčný chrup o 20 zubech: 8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček.
- 6-9 měsíců – První se prořezávají spodní řezáky, pak následují horní řezáky. Příznaky, že se první zuby klubou se však mohou objevit už mezi 2. – 4. měsícem života miminka.
- 9-16 měsíců – Na řadu přicházejí horní i dolní dvojky.
- 13-19 měsíců – Kolem prvních narozenin se klubou první stoličky.
- 16-23 měsíců – Objevují se špičáky a druhé stoličky. Nejprve dolní, pak horní.
- 2-3 roky – Jako poslední dorůstají horní zadní stoličky a chrup je kompletní. Zhruba v šesti letech dítěte pak dochází k výměně – mléčný chrup vypadává a rostou druhé zuby (trvalý chrup).
Vraťme se ale úplně na začátek. Období, kdy se zuby u batolat začínají objevovat, může být pro některé děti i jejich rodiče velmi náročné. Nejčastějšími příznaky jsou zvýšené slintání a vodnatá rýma. Děti jsou neklidné a mohou více plakat. Občas kvůli tomu mají i sníženou chuť k jídlu. Důvodem neklidu je bolest a svědění dásní. Ty jsou přecitlivělé, možná i oteklé, měkké a tmavé. To však po pár týdnech odezní a zuby dají na chvíli pokoj. Pak se opět přihlásí. V tu chvíli je třeba zatnout zuby vlastní, obrnit se trpělivostí a snažit se miminku ulevit, jak jen to jde. Pamatujte, že toto období skončí.
Další možné příznaky rostoucích zubů jsou:
- Zvýšená teplota, horečka
- Zarudlé tváře
- Průjmy a nadýmání
- Neustálé strkání prstů i hraček do pusinky
- Vyrážka na obličeji
- Kašel a rýma
- Nespavost
Jak ulevit miminku?
- Chladící kousátka
Stará dobrá chladící kousátka se v dnešní době posunula na další level. Základ ale zůstává stejný – kousátko vyrobené z nezávadného materiálu umístěte na čas do lednice (pozor však, aby kousátko nebylo zmrzlé). V dnešní době můžete na trhu koupit kousátka s oddělenou rukojetí, takže miminko v ruce nedrží studenou část. Vybírat můžete také mezi kousacími rukavicemi, či dudlíky, do kterých jde umístit ovoce či zelenina. Velikost otvorů v těchto dudlících je bezpečná pro seznamování s jídlem.
Při prořezávání řezáků je vhodné využít kousátka s takzvanou vestibulární clonou. Tato kousátka vypadají právě jako dudlíky – fungují tedy přesně na místa, kde mají. Stejně tak najdete kousátka, která budou vhodná při růstu stoliček.
V pozdějším věku můžete dítěti nabídnout i mrkev či suchou kůrku od chleba.
- Masáž dásní prstem
To, že mají první zuby varhánky na vrchní straně zubu má svůj důvod – lépe se prořezávají dásní nahoru. Jak rychle se zub klube, záleží na mnoha faktorech včetně ostrosti samotného zubu. Pomoci mu však můžete mechanickou masáží. Důkladně si umyjte ruce a jemně masírujte dáseň prsem namočeným buď ve speciálním gelu, nebo například v bio kokosovém oleji – aby to klouzalo a vy jste citlivou dáseň nedřeli. Chladivý prst je samozřejmě lepší variantou, protože pomůže uklidnit místo.
- Speciální gely
V lékárně se také můžete poptat po gelu, který by měl lokálně znecitlivět bolavé místo. Předem se ale poraďte s ošetřujícím lékařem a pečlivě čtěte příbalový leták. Doporučujeme se zaměřit na látky, které gel obsahuje.
Aplikace gelu se někdy může zdát jako nadlidský úkol – dítě řve a přestože zoubky zatím nemá, stisk dásní je přesto dost silný – i přes dásně jsou totiž cítit kosti horní a dolní čelisti. Zkuste aplikovat trochu gelu přímo na dudlík.
Sáhnout můžete také po přírodních gelech či homeopatických přípravcích.
- Váš přístup
Rodiče, kteří růst zoubků takřka nezaznamenali, jsou šťastlivci. Jestli to není váš případ, nezoufejte. Nejste jediní. Určitě ale víte, jak nepříjemná bolest zubů je. Obrňte se trpělivostí a pamatujte, že se jedná jen o přechodné období. Některým dětem pomáhá fyzický kontakt. Šátkování proto může dobře fungovat i v tomto případě.