Růst mléčných zoubků: jak vše probíhá a co pomůže

Yarilo® Blog

Dítě roste a zoubky také. A je to znát – je neklidné, pláče, více slintá a má teplotu. Příznaků indikujících prořezávání mléčných zubů je hromada. Co ale s tím? Na to se zaměřujeme v tomto článku.

S mléčnými zuby schovanými pod dásní se děti už rodí. Jsou připravené a ve většině případech se začnou klubat mezi 6–12 měsícem. Někdy později, někdy dříve. Jsou i vzácné případy, kdy se děti se zubem už narodily.

Do tří let věku by děti měly mít kompletní mléčný chrup o 20 zubech: 8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček.

 • 6-9 měsíců – První se prořezávají spodní řezáky, pak následují horní řezáky. Příznaky, že se první zuby klubou se však mohou objevit už mezi 2. – 4. měsícem života miminka.
 • 9-16 měsíců – Na řadu přicházejí horní i dolní dvojky.
 • 13-19 měsíců – Kolem prvních narozenin se klubou první stoličky.
 • 16-23 měsíců – Objevují se špičáky a druhé stoličky. Nejprve dolní, pak horní.
 • 2-3 roky – Jako poslední dorůstají horní zadní stoličky a chrup je kompletní. Zhruba v šesti letech dítěte pak dochází k výměně – mléčný chrup vypadává a rostou druhé zuby (trvalý chrup).

Vraťme se ale úplně na začátek. Období, kdy se zuby u batolat začínají objevovat, může být pro některé děti i jejich rodiče velmi náročné. Nejčastějšími příznaky jsou zvýšené slintání a vodnatá rýma. Děti jsou neklidné a mohou více plakat. Občas kvůli tomu mají i sníženou chuť k jídlu. Důvodem neklidu je bolest a svědění dásní. Ty jsou přecitlivělé, možná i oteklé, měkké a tmavé. To však po pár týdnech odezní a zuby dají na chvíli pokoj. Pak se opět přihlásí. V tu chvíli je třeba zatnout zuby vlastní, obrnit se trpělivostí a snažit se miminku ulevit, jak jen to jde. Pamatujte, že toto období skončí.

Další možné příznaky rostoucích zubů jsou:

 • Zvýšená teplota, horečka
 • Zarudlé tváře
 • Průjmy a nadýmání
 • Neustálé strkání prstů i hraček do pusinky
 • Vyrážka na obličeji
 • Kašel a rýma
 • Nespavost

 

Jak ulevit miminku?

 1. Chladící kousátka

Stará dobrá chladící kousátka se v dnešní době posunula na další level. Základ ale zůstává stejný – kousátko vyrobené z nezávadného materiálu umístěte na čas do lednice (pozor však, aby kousátko nebylo zmrzlé). V dnešní době můžete na trhu koupit kousátka s oddělenou rukojetí, takže miminko v ruce nedrží studenou část. Vybírat můžete také mezi kousacími rukavicemi, či dudlíky, do kterých jde umístit ovoce či zelenina. Velikost otvorů v těchto dudlících je bezpečná pro seznamování s jídlem.

Při prořezávání řezáků je vhodné využít kousátka s takzvanou vestibulární clonou. Tato kousátka vypadají právě jako dudlíky – fungují tedy přesně na místa, kde mají. Stejně tak najdete kousátka, která budou vhodná při růstu stoliček.

V pozdějším věku můžete dítěti nabídnout i mrkev či suchou kůrku od chleba.

 1. Masáž dásní prstem

To, že mají první zuby varhánky na vrchní straně zubu má svůj důvod – lépe se prořezávají dásní nahoru. Jak rychle se zub klube, záleží na mnoha faktorech včetně ostrosti samotného zubu. Pomoci mu však můžete mechanickou masáží. Důkladně si umyjte ruce a jemně masírujte dáseň prsem namočeným buď ve speciálním gelu, nebo například v bio kokosovém oleji – aby to klouzalo a vy jste citlivou dáseň nedřeli. Chladivý prst je samozřejmě lepší variantou, protože pomůže uklidnit místo.

 1. Speciální gely

V lékárně se také můžete poptat po gelu, který by měl lokálně znecitlivět bolavé místo. Předem se ale poraďte s ošetřujícím lékařem a pečlivě čtěte příbalový leták. Doporučujeme se zaměřit na látky, které gel obsahuje.

Aplikace gelu se někdy může zdát jako nadlidský úkol – dítě řve a přestože zoubky zatím nemá, stisk dásní je přesto dost silný – i přes dásně jsou totiž cítit kosti horní a dolní čelisti. Zkuste aplikovat trochu gelu přímo na dudlík.

Sáhnout můžete také po přírodních gelech či homeopatických přípravcích.

 1. Váš přístup

Rodiče, kteří růst zoubků takřka nezaznamenali, jsou šťastlivci. Jestli to není váš případ, nezoufejte. Nejste jediní. Určitě ale víte, jak nepříjemná bolest zubů je. Obrňte se trpělivostí a pamatujte, že se jedná jen o přechodné období. Některým dětem pomáhá fyzický kontakt. Šátkování proto může dobře fungovat i v tomto případě.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také