Šestinedělí aneb vše, co byste o tomto období měly vědět

Yarilo® Blog

Šestinedělí po porodu je období, kdy si maminka i celá rodina zvyká na nového člena domácnosti. Zároveň je to ale doba, kdy se se tělo rodičky dostává zpět do normálního stavu a zároveň začíná tvořit mléko pro kojení. Co konkrétně můžete v šestinedělí očekávat?

 

Šestinedělí začíná ihned po porodu a trvá přibližně šest týdnů, jak vyplývá z názvu. Lékaři toto období někdy dělí na dvě stádia – rané a pozdní. První fáze trvá přibližně deset dní, kdy se novopečené mamince hojí rány po porodu a dochází k ustálení tvorby mléka. Poté nastává pozdní fáze, která trvá do šestého až osmého týdne po porodu, kdy nastává konec šestinedělí. V tomto období jsou většinou čerstvé poporodní rány zahojené a tělo se začíná celkově vracet do původního stavu před otěhotněním. Po celou dobu šestinedělí je ale zásadní jedna věc, a to je postupné sbližování maminky s miminkem a zvykání si na nový společný život.

 

Ženské tělo v šestinedělí

Porod znamená pro ženské tělo velký zásah, po kterém vyžaduje určitý proces rekonvalescence. V období šestinedělí tak nastávají převratné fyzické změny.

 

Děloha po porodu

V prvních dnech po porodu začíná docházet k největší změně, kterou je zavinutí dělohy. Ta v průběhu těhotenství vážila přibližně jeden kilogram a dosahovala v některých případech až k pupíku. K její zmenšení dochází již v průběhu prvního týdne po porodu. Když nastává konec šestinedělí, váží průměrně již jen osmdesát gramů. V důsledku této změny mohou rodičky v prvních dnech po porodu cítit bolest podobnou kontrakcím, zejména během kojení. Důvodem jsou hormonální změny, ke kterým po odloučení placenty dochází a které podporují zmenšování svalových buněk a smršťování svalových vláken v děloze. Během kojení se totiž v hypofýze vylučuje hormon prolaktin, jehož funkce je jednak podporovat tvorbu a ejekci mateřského mléka, druhak napomáhat kontrakcím děložní svaloviny.

 

Další fyzické změny po porodu

Další proces, který se v ženském těle v šestinedělí děje, se týká pochvy. Ta se během tří týdnů vrací do původního stavu. To lze ale říct pouze obrazně, ve skutečnosti totiž pochva po porodu zůstává méně pružná a její povrch je hladší.

Zásadním procesem po porodu je stahování dělohy, během kterého dochází k výtoku, tzv. očistkám. Očistky v šestinedělí jsou běžné a jejich charakter se postupem času mění. Zpočátku převládá krvácení, později výtok hnědne a přibližně ve třetím týdnu získá šedobílou barvu. Běžná menstruace v šestinedělí není obvyklá, bolesti, které očistky doprovázejí, ji však mohou připomínat. Ty způsobuje právě fakt, že se v této fázi děloha stahuje pod vlivem prolaktinu.

Změnu v období šestinedělí zaznamenává i oblast břišní stěny, která získává zpět svou elasticitu a tonus přímých svalů. Tento proces trvá obvykle 6-7 týdnů. Do původního tvaru a polohy se postupně dostávají i svaly pánevního dna. Právě tyto partie potřebují po porodu nejen čas na regeneraci, ale pomůže jim i jednoduché cvičení.

 

Cvičení v šestinedělí

Přemýšlet pár dní po porodu o tom, jak co nejdříve začít cvičit a dostat se do kondice, není příliš nutné. Tělo potřebuje především regeneraci a odpočinek. Některým partiím ale jednoduché cvičení v šestinedělí pomůže.

Vhodné jsou především cviky na pánevní dno, se kterými může zdravá maminka po přirozeném porodu pomalu začít již po několika dnech. Těmito cviky rodička předchází samovolnému úniku moči

a možnému poklesu dělohy. Ideální je také posilování dolních končetin, a to především formou procházek. Maminka díky tomu provětrá miminko a zároveň podpoří krevní oběh a zamezí tak vzniku křečových žil. Na škodu není ani lehké posilování prsních svalů, které může podpořit kojení.

Pokud se novopečená maminka rozhodne pro posilování břicha, měla by se soustředit pouze na šikmé svaly břišní, protože přímé by se neměly vůbec namáhat, dokud nenastane konec šestinedělí. O tom, zda a jak břicho posilovat, je ale vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem. Problém by totiž mohl nastat v případě diastázy neboli rozestupu břišních svalů.

 

Sex v šestinedělí

První sex po porodu je pro někoho tématem plným rozpaků, jiní se s ním vypořádají bez problému. Odborníci v každém případě radí vyčkat 4-6 týdnů, než sexuální život znovu obnovíte, aby nedošlo k infekci. I tato doporučená doba je ale individuální. Záleží na tom, jak se rodička cítí fyzicky, ale i psychicky. Zatímco některé novopečené maminky mají s představou pohlavního styku po porodu problém, jiné může lákat sex již v šestinedělí.

V případě, že je ženská touha výrazně snížena, není podle odborníků vhodné otálet příliš dlouho. Na všechno je potřeba jít pomalu a s citem, pokud by ale žena návrat k sexuálnímu životu dlouho oddalovala, mohla by si vybudovat psychický blok.

Z důvodu hormonálních změn bývá často vaginální sliznice málo lubrikovaná. V takovém případě je výhodné použít nehormonální přípravky, například vaginální čípky Cicatridina.

 

Otěhotnění v šestinedělí

Mezi lidmi často koluje domněnka, že otěhotnění v šestinedělí není možné. To je ale pouze rozšířený mýtus. I když se to neděje příliš často, k otěhotnění v období šestinedělí dochází. Tuto možnost značně omezuje pravidelné kojení, které opět stimulací tvorby prolaktinu otěhotnění brání, ale zcela nelze se na to zcela spolehnout. Další funkcí prolaktinu je totiž blokáda produkce hormonu GnRH, jež je nutný pro znovuobnovení ovulace. Pokud tedy v prvních týdnech po porodu dojde k pohlavního styku, je pro jistotu vhodné použít ochranu. Po ukončení šestinedělí si pak rodička může požádat gynekologa o předepsání antikoncepce vhodné pro kojící matky.

 

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také