Váha během těhotenství – kolik byste měla přibrat?

Yarilo® Blog

Miminko roste a vy s ním. Ideální váhový přírůstek v těhotenství by se měl pohybovat mezi 8-12 kilogramy. Kromě váhy miminka je třeba počítat i s váhou placenty, plodovou vodou, zvýšeným množstvím krve a mnoha dalšími faktory. Zatímco v prvním trimestru se čísla na váze zvedají spíše sporadicky, po přehoupnutí do druhého trimestru proces nabírání viditelně zrychluje.

 

Navýšení 200 – 300 kalorií odpovídá jedné svačině navíc. Tvrzení, že je potřeba jíst za dva, tedy rozhodně neplatí, i když těhotenské chutě napovídají spíše opaku. Je důležité dbát na vyváženou stravu a zdravou životosprávu.

Nejen váhový přírůstek miminka je během těhotenství důležitým indikátorem zdravého průběhu gravidity. Celková kondice a životospráva nastávající maminky je stejně důležitá. Podvýživa i obezita mohou ohrozit zdravý vývoj plodu. Nevnímejte proto svou rostoucí váhu negativně. Vaše tělo tvoří nový život.

O kolik navýšit denní kalorický příjem během těhotenství?

Doktoři i výživoví poradci obecně doporučují navýšit příjem o 200 až 300 kalorií denně v případě zdravého průběhu těhotenství bez komplikací. Každé tělo je však jiné a je potřeba řídit se vlastními instinkty a radami vlastního lékaře.

Přibírání v prvním trimestru

Přibývání na váze by mělo být spíše rovnoměrné. Pro některé je výjimkou první trimestr, který je často spojen se zažívacími obtížemi a nevolnostmi. Váhový příbytek během prvního trimestru je proto pouze 1-2 kilogramy. Některé ženy se však kvůli nechutenství setkávají dokonce i s úbytkem váhy.

Důvodem „ranních nevolností“ je hormon hCG, který je produkován vyvíjející se placentou a pomáhá k udržení těhotenství. Viníkem ale může být i nízká hladina cukru v krvi či vyšší obsah kyselin v žaludku či stres a únava. Mějte na nočním stolku připravené obyčejné sušenky, piškoty či kousek čokolády. Sáhněte po nich hned po probuzení – zvýšíte tak hladinu cukru v krvi.

Přibírání v druhém trimestru

Druhý trimestr je považován za nejlepší období těhotenství. Nevolnosti z pravidla mizí, chuť se vrací a bříško zároveň není tak velké, aby maminku omezovalo v každodenních aktivitách. V druhém trimestru nevolnosti zpravidla mizí a mamince začíná opět chutnat. Ideální váhový přírůstek je zhruba 500-800 gramů týdně.

Přibírání ve třetím trimestru

Stejně jako ve druhém trimestru, i ve třetím trimestru je váhový příbytek zhruba 500-800 gramů týdně. Není ale výjimkou, že se váha na chvíli zastaví a neroste. V takových situacích je vhodné ji však sledovat, aby stagnace netrvala příliš dlouho. Naopak, maminky, které na začátku těhotenství tolik nepřibíraly, mohou najednou ve třetím trimestru pozorovat velké změny. Celkově ve třetím trimestru lze očekávat 4-7 kilogramů navrch.

Kdy se mi po porodu vrátí zpět má původní váha?

Ženské tělo je úžasné. S každým dnem po porodu budete pozorovat rozdíly a zmenšující se bříško. Po konci šestinedělí můžete svému tělu pomoci jemným cvičením a zpevňovacími cviky. Začněte ale postupně a nepřehánějte to. Některé maminky mají svou původní váhu zpět během pár měsíců, jiné třeba až po roce. Pamatujte, že jste na svět přivedla nový život.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také