Velká jízda jménem těhotenství: na jaké prohlídky u doktora se připravit?

Yarilo® Blog

Nastoupíte do vlaku a už se vezete. Necouváte, nevracíte se. Těhotenství je začátek nové životní cesty – rodičovství – a bude to velká jízda. Pojďme se ale vrátit na začátek. Těhotenský test vám právě ukázal dvě čárky a vy začínáte přemýšlet o tom, co vše máte před sebou? Pojďme se podívat, jaké prohlídky u gynekologa vás čekají hezky týden po týdnu.

 

Kdy se objednat ke gynekologovi aneb vstupní prohlídka

„Těhotenský test mi ukázal dvě čárky, dělala jsem si ho pár dní po vynechání menstruace,“ uvádí nadšeně Kateřina. Druhá čárka by se sice dala zkoumat pod lupou, ale je tam. Kateřina bere do ruky telefon a hned volá svému gynekologovi.  Další den už sedí nadšená u svého doktora, ten ale nic nevidí. Posílá Kateřinu domů a objednává ji na prohlídku za dva týdny. Až pak se Kateřině šťastná novina potvrzuje. Příběh Kateřiny je jedním z mnoha. A proto…

 

…dámy, když zjistíte, že jste těhotné, zastavte, vydechněte, nikam nespěchejte. Užívejte si ten radostný pocit, vše berte s klidem a užívejte si první týdny těhotenství. Ušetříte si spoustu stresu a starostí, kdy gynekolog neuvidí nic či jen gestační váček, tedy dutinku plodového vejce. Ultrazvuk totiž nemá schopnost zobrazit zárodečné struktury, které se ve váčku nachází. Doktora si tedy naplánujte zhruba 2 – 3 týdny po vynechání menstruace – v tu dobu už je gynekolog schopný těhotenství potvrdit.

 

Co čekat od první prohlídky?

Při první návštěvě provede gynekolog vaginální ultrazvukové vyšetření a vyvrátí či potvrdí těhotenství. Odebere vám také krev.

 

První vyšetření plodu

Specifičtější vyšetření vás čeká ve třetím lunárním měsíci, to je 8. až 12. týden těhotenství. Doktor dle uvážení provede vaginální ultrazvuk či jen ultrazvuk podbřišku. Embryo se již nazývá plodem. Lékař zkontroluje jeho vývoj a určí termín porodu dle ultrazvuku – to porovná s termínem poslední menstruace. Může doporučit test na kontrolu štítné žlázy.

 

Nejde však jen o vyšetření plodu, ale samozřejmě také maminky. Od této prohlídky budou lékaři hlídat váš váhový přírůstek a krevní tlak. Opět dojde k odběru krve a kontrole moči.  Dostanete také těhotenskou průkazku. Jakmile máte těhotenskou průkazku v ruce, nezapomeňte se co nejrychleji dojít osobně přihlásit do porodnice, ve které budete chtít rodit. Zejména v Praze to bývá problém, je potřeba vystát dlouhou frontu. Naštěstí jsou poblíž Prahy centra specializovaná na porody (např. Neratovice či Hořovice), kde problém s místem nebývá.

 

Další důležitá vyšetření

Intervaly mezi prohlídkami se liší gynekolog od gynekologa a také podle individuálních potřeb pacientek. Berte prosím následující přehled jen jako nástin, který vám má pomoci udělat si představu. Svého gynekologa však budete navštěvovat pravidelně. Obecně se dá říct, že do 36. týdne těhotenství budete docházet na prohlídky jednou za 4 týdny, poté každý týden. S postupujícím těhotenstvím se intervaly mezi prohlídkami mohou zkracovat.

 

Co vás na těchto prohlídkách čeká? Jak už jsme zmínili výše: měření krevního tlaku, pulzu, kontrola hmotnosti a vyšetření moči – zde se zkoumá přítomnost cukru a bílkovin. Rizikové jsou zejména výrazný vzestup krevního tlaku a nález glukózy nebo bílkovin v moči. Vaginálně vyšetří lékař dle uvážení – zajímat ho bude stav poševního prostředí a porodních cest. Od 38. týdne je součástí prohlídky také CTG, tedy kardiotokografické vyšetření. Pásy nebo také monitor, jak se slangově říká, je přístrojové monitorování srdeční činnosti plodu a děložních kontrakcí.

 

Každý trimestr vás však čeká takzvaný screening, tedy velké ultrazvukové vyšetření, a odběr krve. Dříve se v 16. týdnu těhotenství místo prvního screeningu dělal takzvaný triplet test (vyšetření tří biochemických látek), který měl určit genetické odchylky ve vývoji plodu na základě odebraného vzorku krve. V současné době je však ultrazvukové vyšetření natolik přesné, že se triplet test provádí výjimečně.

 

Na prvotrimestrálním screeningu se bude lékař ptát na dědičná onemocnění, která se vyskytují v rodině. Po vstupní prohlídce vás zařadí do skupiny těhotných s malým, středním nebo vysokým rizikem. Prvotrimestrální vyšetření pro vás bude ten první pořádný zážitek, kdy možná poprvé uvidíte celkem detailně své miminko. Doporučujeme vzít na vyšetření i partnera – může to být jejich první setkání.

 

Test na těhotenskou cukrovku (oGTT = orální glukózový toleranční test) se provádí v prvním trimestru mezi 10. a 14. týdnem gravidity a v druhém trimestru mezi 24. a 28. týdnem na základě rozhodnutí gynekologa.

 

Vyšetření na streptokoky se provádí mezi 35. a 38. týdnem těhotenství. Jde o stěr z porodních cest. Streptokok skupiny B je přítomný v pochvě zhruba 20 procent žen. Za normálních okolností nepůsobí žádné problémy, avšak pro novorozence je nebezpečný. Ženy, u kterých se prokáže přítomnost bakterie dostanou proto před porodem antibiotikum.

 

Testy chromozomálních odchylek podstupují rizikové skupiny žen. Takové vyšetření se specializuje na odhalení rozštěpů břišní stěny či páteře, Downův či třeba Edwardsův syndrom.

 

Od 37. týdne těhotenství vás také čeká poradna v porodnici, kde plánujete rodit.

 

Test na vyšetření krve za účelem zjištění krevní skupiny a zda netrpíte nemocemi jako HIV, AIDS, syfilis či žloutenka typu B není povinný a provádí ho jen některé kliniky. Provádí se přibližně za měsíc od první prohlídky a opakuje se ve 36. týdnu.

 

Těhotným ženám se kazí chrup mnohem častěji než jindy. Žádný strach! Nemusíte si zuby drhnout kartáčem pokaždé, co něco sníte. Prevence však nikdy nikomu neuškodila.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také