Vitamíny pro těhotné: na jaké se zaměřit a co hledat v doplňcích stravy

Yarilo® Blog

Těhotenství je velkou životní etapou každé ženy. Roste v ní nový život a její tělo se veškerým procesům s tím spojeným přizpůsobuje. Zkrátka, kope za dva. Tomu by měla být přizpůsobena i výživa budoucí maminky. Správný poměr vitamínů a minerálů je důležitý a na vyváženou stravu by měl být brán ohled. Pamatujte ale, všeho moc škodí.

Chybou během výživy v těhotenství nemusí být jen nedostatek potřebných živin, ale také jejich nadbytek. Některé ženy mají najednou pocit, že do těla potřebují dostat obrovské množství vitamínů a nakoupí v lékárně a obchodech s potravinami vše, co se dá. Už ale zapomínají, že tělo je schopné denně pojmout jen určité množství jednotlivých látek. Některými vitamíny se tak mohou i předávkovat. Oba extrémy mohou škodit těhotné mamince i jejímu miminku.

Ptáte se tedy, jak na to? Základní doporučení zahrnuje přiměřený přírůstek na váze zároveň s pestrou a vyváženou stravou s dostatečným obsahem vitamínů a minerálů.  Zároveň se v těhotenství zvyšuje potřeba určitých nutrientů, především:

 • Folátů
 • Vitamínů B, C a D
 • Hořčíku
 • Železa
 • Zinku
 • Jódu

Energetický příjem v těhotenství – chcete-li počítat

Obecně lze říci, že energetický příjem by měl být navýšen zhruba o 19 %. To znamená, že těhotné ženy bez zdravotních komplikací a s normální hmotností, by měly zvýšit kalorický příjem o 340 kcal ve druhém a 450 kcal ve třetím trimestru. Během prvního trimestru není nutné kalorický příjem zvyšovat. (zdroj: Zásady výživy v těhotenství, P. Křepelka)

Vitamíny pro těhotné

Vitamíny, minerály a stopové prvky na rozdíl od makronutrientů (sacharidy, bílkoviny, vláknina…) nemají žádnou energetickou hodnotu, avšak jsou důležité pro správné fungování organismu. V průběhu těhotenství se však potřeba na doplnění určitých těchto látek zvyšuje a mnoho žen se proto rozhodlo pro vhodné doplňky stravy pro těhotné.

Těhotenské vitamíny, kterým byste měli věnovat pozornost

Vitamíny jsou nezbytné pro fyziologické funkce buněk. Podílejí na mnoha procesech v těle a dělí se na 13 typů. Jedním z nich jsou i esenciální vitamíny, které náš organizmus nedokáže syntetizovat, a proto je nutné je získat z potravy (tedy i z doplňků stravy). Mezi ně patří i již zmiňované foláty.

Kyselina listová/ foláty

Kyselina listová/ foláty

Foláty jsou často trochu chybně nahrazovány slovním spojením kyselina listová. Je však potřeba vědět, že obecným názvem jsou právě foláty – vitamín B9. Lidské tělo získává přírodní foláty například z klíčků, luštěnin, listové zeleniny či jater. V těhotenství se však potřeba folátů zvyšuje o zhruba 50 %. Proč? Foláty přispívají k růstu zárodečných tkání během těhotenství a podílejí se na procesu dělení buněk. Nízká hladina folátu u těhotných žen je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu.

Právě kvůli tomu se tyto látky staly velmi doporučovanými výživovými doplňky pro těhotné ženy – zejména před samotným otěhotněním a v prvním trimestru. Ve většině doplňků stravy nacházíme folát ve formě kyseliny listové, která je však neaktivní. Kyselinu listovou tedy musí organizmus v několika krocích pomocí enzymů ve střevní sliznici přeměnit na její biologicky aktivní formu. Bohužel, zhruba 50 % populace je nositelem genetické mutace enzymu MTHFR, který v těle tuto přeměnu zajišťuje. To znamená, že kyselina listová není v dostatečné míře přeměněna na aktivní folát.

Vzhledem k tomu, že přibližně každá druhá žena mutaci MTHFR má, je vhodné volit takové doplňky stravy, které již obsahují biologicky aktivní folát. Ten v těle ihned působí – enzym MTHFR totiž vůbec nepotřebuje. Příjmem aktivního folátu namísto neaktivního folátu ve formě kyseliny listové si tak všechny ženy zajistí ty účinky, pro které folát chtějí užívat, ať už jsou nositelkami mutace MTHFR, nebo ne. Doporučujeme proto i naše produkty Yarilo.

Většina těhotenských vitamínů má již v sobě nakombinované složky jednotlivých vitamínů a minerálů ve správném poměru. Navíc, látky obsažené v tabletce spolu mohou navzájem interagovat a přispívat tak k lepšímu výsledku. Během těhotenství by proto ženy měly užívat ty doplňky stravy, které jsou pouze pro těhotné. Neobsahují totiž látky, které by například na začátku těhotenství mohly mít nepříznivý vliv na plod.

V naší řadě Yarilo.cz najdete doplňky stravy, které obsahují:

 • vitamíny pro otěhotnění
 • vitamíny pro těhotné
  • vitamíny pro první trimestr
  • vitamíny pro druhý i třetí trimestr
  • vitamíny pro kojící
 • vitamíny s hořčíkem

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také