Těhotenství je velkou životní etapou každé ženy. Roste v ní nový život a její tělo se veškerým procesům s tím spojeným přizpůsobuje. Zkrátka, kope za dva. Tomu by měla být přizpůsobena i výživa budoucí maminky. Správný poměr vitamínů a minerálů je důležitý a na vyváženou stravu by měl být brán ohled. Pamatujte ale, všeho moc škodí.
Chybou během výživy v těhotenství nemusí být jen nedostatek potřebných živin, ale také jejich nadbytek. Některé ženy mají najednou pocit, že do těla potřebují dostat obrovské množství vitamínů a nakoupí v lékárně a obchodech s potravinami vše, co se dá. Už ale zapomínají, že tělo je schopné denně pojmout jen určité množství jednotlivých látek. Některými vitamíny se tak mohou i předávkovat. Oba extrémy mohou škodit těhotné mamince i jejímu miminku.
Ptáte se tedy, jak na to? Základní doporučení zahrnuje přiměřený přírůstek na váze zároveň s pestrou a vyváženou stravou s dostatečným obsahem vitamínů a minerálů. Zároveň se v těhotenství zvyšuje potřeba určitých nutrientů, především:
- Folátů
- Vitamínů B, C a D
- Hořčíku
- Železa
- Zinku
- Jódu
Energetický příjem v těhotenství – chcete-li počítat
Obecně lze říci, že energetický příjem by měl být navýšen zhruba o 19 %. To znamená, že těhotné ženy bez zdravotních komplikací a s normální hmotností, by měly zvýšit kalorický příjem o 340 kcal ve druhém a 450 kcal ve třetím trimestru. Během prvního trimestru není nutné kalorický příjem zvyšovat. (zdroj: Zásady výživy v těhotenství, P. Křepelka)
Vitamíny pro těhotné
Vitamíny, minerály a stopové prvky na rozdíl od makronutrientů (sacharidy, bílkoviny, vláknina…) nemají žádnou energetickou hodnotu, avšak jsou důležité pro správné fungování organismu. V průběhu těhotenství se však potřeba na doplnění určitých těchto látek zvyšuje a mnoho žen se proto rozhodlo pro vhodné doplňky stravy pro těhotné.
Těhotenské vitamíny, kterým byste měli věnovat pozornost
Vitamíny jsou nezbytné pro fyziologické funkce buněk. Podílejí na mnoha procesech v těle a dělí se na 13 typů. Jedním z nich jsou i esenciální vitamíny, které náš organizmus nedokáže syntetizovat, a proto je nutné je získat z potravy (tedy i z doplňků stravy). Mezi ně patří i již zmiňované foláty.
Kyselina listová/ foláty
Kyselina listová/ foláty
Foláty jsou často trochu chybně nahrazovány slovním spojením kyselina listová. Je však potřeba vědět, že obecným názvem jsou právě foláty – vitamín B9. Lidské tělo získává přírodní foláty například z klíčků, luštěnin, listové zeleniny či jater. V těhotenství se však potřeba folátů zvyšuje o zhruba 50 %. Proč? Foláty přispívají k růstu zárodečných tkání během těhotenství a podílejí se na procesu dělení buněk. Nízká hladina folátu u těhotných žen je rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu.
Právě kvůli tomu se tyto látky staly velmi doporučovanými výživovými doplňky pro těhotné ženy – zejména před samotným otěhotněním a v prvním trimestru. Ve většině doplňků stravy nacházíme folát ve formě kyseliny listové, která je však neaktivní. Kyselinu listovou tedy musí organizmus v několika krocích pomocí enzymů ve střevní sliznici přeměnit na její biologicky aktivní formu. Bohužel, zhruba 50 % populace je nositelem genetické mutace enzymu MTHFR, který v těle tuto přeměnu zajišťuje. To znamená, že kyselina listová není v dostatečné míře přeměněna na aktivní folát.
Vzhledem k tomu, že přibližně každá druhá žena mutaci MTHFR má, je vhodné volit takové doplňky stravy, které již obsahují biologicky aktivní folát. Ten v těle ihned působí – enzym MTHFR totiž vůbec nepotřebuje. Příjmem aktivního folátu namísto neaktivního folátu ve formě kyseliny listové si tak všechny ženy zajistí ty účinky, pro které folát chtějí užívat, ať už jsou nositelkami mutace MTHFR, nebo ne. Doporučujeme proto i naše produkty Yarilo.
Vitamín D
Vitamín D přispívá k normálnímu vstřebávání vápníku a fosforu. Také přispívá k normálnímu stavu kostí, normální činnosti svalů a funkci imunitního systému. Podílí se také na procesu dělení buněk. Mimo to je vitamin D potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí. Pozor na nadbytečné množství vitamínu D v těle, při dávkování se řiďte se pokyny Vašeho lékaře
Vitamíny skupiny B
Vitamín B12 se podílí na procesu dělení buněk. Dále také přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, normální funkci imunitního systému, normální tvorbě červených krvinek či normální psychické činnosti. Vitamín B6 zase přispívá k regulaci hormonální aktivity, snížení míry únavy a vyčerpání a k normální tvorbě červených krvinek.
Vitamín C
Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa, které je pro těhotné ženy významné. Vitamín C přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E, snížení míry únavy a vyčerpání a přispívá také k normální funkci imunitního systému a činnosti nervové soustavy.
Hořčík
Hořčík se podílí na procesu dělení buněk. Tento proces je významný během celého těhotenství – plod se totiž zvětšuje obrovským tempem postupným dělením z jediné buňky. Na začátku je oplodněné vajíčko o velikosti zhruba 0,15 mm, které opouští matčinu dělohu o velikosti zhruba 50 cm a hmotnosti 3 kilogramy. Hořčík také přispívá k normální činnosti nervové soustavy, svalů, syntéze bílkovin, stavu kostí, zubů a psychické činnosti. Podle několika studií mají předčasně rodící ženy nižší plazmatickou koncentraci hořčíku ve srovnání s ženami, které rodí v termínu.
Železo
Pro těhotné ženy je železo nezbytné. Přispívá totiž k normální tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, normálnímu přenosu kyslíku v těle, normálním rozpoznávacím funkcím a snížení míry únavy a vyčerpání. Podílí se také na procesu dělení buněk. Potřeba železa v těhotenství se zvyšuje zhruba o 50 %.
Zinek
Zinek je významným činitelem při vývoji plodu. Přispívá k normální syntéze DNA, metabolismu mastných kyselin, vitaminu A syntéze bílkovin. Přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů a nehtů. Přispívá také k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a podílí se na procesu dělení buněk. Mimo to přispívá také k normální plodnosti a reprodukci.
Jód
Potřeba jódu během těhotenství je zvýšená zhruba o 50 %. Podporuje normální růst dětí a normální tvorbu hormonů štítné žlázy. Jód a železo také podporují normální rozpoznávací funkce.
Většina těhotenských vitamínů má již v sobě nakombinované složky jednotlivých vitamínů a minerálů ve správném poměru. Navíc, látky obsažené v tabletce spolu mohou navzájem interagovat a přispívat tak k lepšímu výsledku. Během těhotenství by proto ženy měly užívat ty doplňky stravy, které jsou pouze pro těhotné. Neobsahují totiž látky, které by například na začátku těhotenství mohly mít nepříznivý vliv na plod.
V naší řadě Yarilo.cz najdete doplňky stravy, které obsahují:
- vitamíny pro otěhotnění
- vitamíny pro těhotné
- vitamíny pro první trimestr
- vitamíny pro druhý i třetí trimestr
- vitamíny pro kojící
- vitamíny s hořčíkem