Bolest kloubů v těhotenství

Yarilo® Blog

Těhotenství je jedním z nejradostnějších životních období téměř každé ženy. Avšak nese s sebou také pár drobných komplikací. S nárůstem hmotnosti narůstá také tlak vyvíjený na klouby především dolních končetin. Zatímco růst hmotnosti miminka a plodové vody neovlivníte, svým kloubům a svalům můžete od bolesti pomoci.

Proměny ženského těla v průběhu těhotenství nám s každý přibývajícím dnem více a více dokazují, že je zkrátka zázrakem přírody. I přes jeho neuvěřitelnou schopnost přizpůsobit se během růstu nového života v něm, dochází k řadě zdravotních neduhů a méně příjemných změn. Jednou z nich je ona zvýšená bolestivost kloubů. Příčin a projevů bolesti může být hned několik. Ovšem největší dopad má těhotenství, kromě bolesti zad (hlavně v oblasti mezi bederní a křížovou páteří), na klenby chodidel, které se postupně snižují. To záhadné zvětšení velikosti bot o jedno číslo má na svědomí právě snižování klenby.

Příčiny bolesti kloubů

Příčin a projevů bolesti může být hned několik. Sepsali jsme pro vás výčet těch nejčastějších. 

 • Hormonální změny jsou pro těhotenství klíčové, bez nich by to zkrátka nešlo. Právě ony připravují tělo maminky na donošení dítěte. Hned po otěhotnění se v těle začíná tvořit hormon relaxin, který změkčuje klouby, vazy a pojivové tkáně, aby byla pánev pružnější a způsobí tak větší bolestivost kloubů a kostí. Ale pamatujte, že pružnost pánve je zcela klíčová pro přirozený porod, všechno zlé je nakonec k něčemu dobré.
 • Nárůst hmotnosti. Těhotenství je zátěž pro celý organismu a naprosto přirozené zvyšování hmotnosti v jeho průběhu může přispět k bolesti kloubů, které jednoduše nebyly na rychle narůstající hmotnost připravené.
 • Změna držení těla. S rostoucím bříškem se těžiště těla posouvá více dopředu a tento, pro tělo nový netypický postoj, může způsobit bolesti některých kloubů a svalů, především v oblasti páteře.
 • Rostoucí prsa. Už od prvních týdnů těhotenství se mléčná žláza zvětšuje a spolu s postupným spouštěním laktace způsobí přetížení a zkrácení prsních svalů. Může tak dojít k lehkému hrbení zad.

Jak si ulevit od bolesti nebo ji předejít?

Nesmiřte se s bolestí jako “součást těhotenství”, existují účinné rady, jak si od bolesti alespoň trochu ulevit. Nejvhodnějším řešením je samozřejmě vyšetření u fyzioterapeuta, který vám diagnostikuje pohybový aparát a předá zásobu cviků a rad, které můžete ve volných chvílích provádět pro úlevu bolesti.

 • Pohyb a cvičení. Aby měly klouby dostatečnou oporu, doporučuje se do pravidelného režimu zapojit vhodná cvičení pro pevnější břišní svaly a posílení svalových skupin kolem páteře (po konzultaci s lékařem). Pro odlehčení chůze lze využít Nordic walking hůlky (mimo jiné při chůzi dochází k lepšímu prokrvení končetin a opadávají tak otoky). Ke konci těhotenství je pro odlehčení pohybového aparátu doporučováno plavání, přeci jen voda nadnáší.
 • Masti proti bolesti. Bolestivé klouby můžete mazat vhodnými balzámy a masti proti bolesti, ale vždy se o jejich vhodnosti pro těhotné raději poraďte s vaším lékařem nebo lékárníkem
 • Doplňky stravy. Vitamínů, minerálů a nejrůznějších doplňků stravy je na trhu nespočet, nezapomeňte na obalech sledovat vhodnost pro těhotné a kojící.
 • Při bolesti takzvaných “esíček” (klouby, které spojují pánevní kosti s kostí křížovou) je nejlepší zvolit při spánku polohu na boku. Nezapomeňte si mezi kolena vsunout polštář.
 • Správné držení těla je pro odlehčení celému tělu zásadní. Ramena by měla směřovat dozadu a dolů, hlava je zasunutá dozadu, bez záklonu, neutrálně postavená pánev a hlavně – nehrbit se a neprohýbat se.
 • Vedle aktivních cviků a pohybových návyků lze celkem úspěšné zapojit také pasivní podporu. Můžete zkusit šátkování bříška pro odlehčení zádům, tejpování, ortézy na klouby apod.
 • Nepodceňujte těhotenské oblečení, například kvalitní podprsenka uvolní od bolesti zad a těhotenský pás zase podporuje záda a bříško, a tím uleví od bolestí zad a pánve.
 • Posledním a možná nejvíce zásadním bodem je odpočívat a nepřetěžovat se. Jak jednoduché, že?

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také