Co je těhotenská cukrovka: příznaky, léčba a jídelníček

Yarilo® Blog

Těhotenská cukrovka je dočasná porucha metabolismu cukrů, která se obvykle váže na období těhotenství. Podle mezinárodní studie HAPO z roku 2008 jde až o 18 % těhotných žen. Ve většině případů tento typ cukrovky po porodu odezní, avšak je důležité poruchu včas odhalit a přizpůsobit jí léčbu.

Každá budoucí maminka v současnosti podstupuje test zaměřující se na těhotenský diabetes. Tento test zjišťuje hladinu cukru v krvi. V případě, že je ženě těhotenská cukrovka diagnostikována, znamená to, že má porušený metabolismus sacharidů a v krev má zvýšenou hladinu cukrů.

Příčiny těhotenské cukrovky

Za rozvojem cukrovky stojí především změna hormonálního profilu v těle ženy. Placenta tvoří hormony oslabující funkci inzulinu. Ten má za běžných okolností snižovat hladinu glukózy v krvi a udržovat ji v normálních hodnotách. Kvůli inzulinové rezistenci však hodnota glukózy v krvi roste a dochází k hyperglykémii, což má za následek také zvýšení hladiny inzulinu (hyperinzulinémii). To se může následně podepsat na zdravotním stavu matku i rozvoji dítěte. Glukóza se totiž v případě neléčení cukrovky může ukládat do tukových zásob dítěte, následkem vlivu inzulinu rychleji růst, mít větší porodní hmotnost, zpomalený vývoj či jiné zdravotní problémy.

Přesný důvod vzniku těhotenské cukrovky není známý, ale existují určité předpoklady, které vznik této poruchy zvyšují:

  • Genetické predispozice – výskyt diabetu v rodině
  • Obezita a špatný životní styl
  • Vyšší věk (zhruba po 30. roku ženy)

Mylně se někdy lidé domnívají, že příčinou může být nadměrná konzumace sladkého. Přestože jde při cukrovce a důležitý indikátor, k rozvoji této poruchy přispívá především změna hormonálního profilu.

Příznaky těhotenské cukrovky

Obecně lze říci, že snadno pozorovatelné příznaky těhotenské cukrovky nelze přesně určit, neboť hodnoty cukru v krvi mohou být především na začátku zvýšené jen mírně. Žena však může pociťovat neustálou žízeň, a tedy i častou potřebu močení a sucho v ústech. Pokud by však člověk zůstal pouze u těchto indikátorů, pravděpodobně by si cukrovku mohla diagnostikovat téměř každá těhotná žena. Těhotenská cukrovka se většinou objevuje v druhé polovině těhotenství a končí po porodu – po odloučení placenty. Do konce šestinedělí se porucha zcela normalizuje. Není proto třeba se hned častém močení či žíznivosti obávat.

Spolehlivé příznaky těhotenské cukrovky odhalí testy, na které těhotnou ženu pošle každý gynekolog. Tyto testy se zaměřují na hodnotu cukru v krvi. Cukr v moči by se již neměl pozorovat, neboť může být přítomný i u žen, které cukrovku nemají. A naopak – nepřítomnost cukru v moči nevylučuje cukrovku.

Vyšetření těhotenské cukrovky

Test na těhotenskou cukrovku (OGTT = orální glukózový toleranční test) se provádí v prvním trimestru mezi 10. a 14. týdnem gravidity v případě, že žena měla nejednoznačný výsledek vyšetření glykémie nalačno. Tento „raný“ test se provádí především k odhalení problémů, které měla žena pravděpodobně ještě před otěhotněním.

Test se pak provádí u všech žen v druhém trimestru mezi 24. a 28. týdnem, neboť právě v tomto období se těhotenská cukrovka nejčastěji objevuje. O tom, jaká všechna vyšetření vás během těhotenství čekají se můžete dočíst v našem článku.

Test u ženy, které byla cukrovka zjištěná v raném stádiu těhotenství či ještě před těhotenstvím se neopakuje – neslouží ke sledování průběhu ale k diagnóze. Jednou vzniklá cukrovka do konce těhotenství nezmizí, píše server tehotenskacukrovka.cz, který se detailně poruchou zabývá.

OGTT se provádí nalačno, tedy zhruba po 8 – 10 hodinách hladovění a vynechání slazených nápojů. Pokud žena bere nějaké léky, měla by si je vzít až po testu – o tom je však nutné poradit se s lékařem. Do laboratoře si s sebou nezapomeňte vzít lahev s vodou a svačinu, kterou si budete moc hned po testu dát, aby se vám nedělalo nevolno. Kniha či časopis vám mohou zkrátit čas čekání.

V první fázi testu se odebírá krev, vzorek bývá hned vyhodnocen. Pokud je hodnota glukózy nižší než 5,1 mmol/l, znamená to, že je v normě a test může pokračovat à následuje druhá fáze. Pokud je hodnota vyšší než 5,1 mmol/l, musí žena přijít na kontrolu znovu – následující den. Pokud je i další den hodnota vyšší, potvrzuje se diagnóza těhotenské cukrovky a žena je vyzvána k návštěvě diabetologické porady. K druhé fázi testování není přizvána. Pokud je druhý den glykémie v normě, následuje druhá fáze.

V druhé fázi musí žena vypít roztok, ve kterém se nachází 75 gramů glukózy. Ten je rozpuštěn zhruba ve čtvrt litru vody. Hodinu po vypití roztoku následuje další odběr krve a po další hodině ještě třetí odběr. Během testování by žena neměla nikam chodit, neboť fyzická aktivita může výsledky zkreslit. Navíc jde o její bezpečnost, kdyby se po vypití sladkého roztoku udělalo nevolno.

Léčba těhotenské cukrovky

V mnoha případech postačí ženám k léčbě úprava stravovacích návyků a pohyb. V některých případech je však nutné udržovat hladinu cukru pod kontrolou tabletkami či inzulinem.

Plné informace o tom, jak by se žena s cukrovkou měla stravovat, dostane od diabetologa. Pohled na dietu se také lékař od lékaře liší. Obecně se ale doporučuje upravit příjem sacharidů, protože zvyšují hladinu glykémie v krvi. Jak na to?

  • Nesladit – doporučuje se vynechat bílý i hnědý cukr, med i sirupy – zkrátka jednoduché cukry. Znamená to, že byste do šuplíku měla zamknout i veškeré sladkosti, sušenky či sladké pečivo. Stejně tak i sladké limonády.
  • Dát si pozor na nadměrnou konzumaci ovoce, neboť také obsahuje jednoduché cukry.
  • Vyhnout se škrobům – tedy pečivu a dalším přílohám, jako např. bramborům, bílé rýži či těstovinám.
  • Místo toho zařaďte do jídelníčku luštěniny a celozrnné obiloviny jako například hnědou rýži, pohanku či quinou
  • Jezte kvalitní maso, ryby, vejce či sýry. Zařaďte ořechy či avokádo.

Konkrétnímu rozpis toho, co je vhodné jíst a co ne můžete najít například na serveru tehotenskacukrovka.cz. O výživě v podobě snižování sacharidů mluví v rozhovoru na Margit.TV Margit Slimáková s MUDr. Hankou Krejčí.

Nezapomínejte ani na pohyb. Díky tomu se totiž spaluje cukr a snižuje se tak jeho hladina v krvi. A co dělat v těhotenství? Chůze je nejpřirozenějším pohybem člověka. Každodenní procházky pomohou těhotné ženě jak fyzicky, tak i psychicky na pročištění hlavy. Vhodné může být také plavání pro těhotné ženy či jóga.

Jak již bylo řečeno výše, těhotenská cukrovka většinou končí s odloučením placenty – tedy s porodem. V tu chvíli se také vysazuje inzulin. Žena by i nadále ale měla dbát na životní styl a postupem času opět zařadit pohyb do své rutiny. Tělo ženy s těhotenskou cukrovkou má vyšší sklony k následnému diabetes 2. typu. Po ukončení šestinedělí se následně provádí kontrolní glukózový test pro potvrzení, že těhotenská cukrovka odezněla. Výsledky však může zkreslit kojení, takže se následný test může dělat až zhruba půl roku po porodu.

Rizika těhotenské cukrovky

V případě, že těhotenská cukrovka není včas diagnostikována, mohou hrozit další těhotenské komplikace jako například vysoký krevní tlak, preeklampsie či zvýšený výskyt infekcí, což může vést i k předčasnému porodu.

Miminku by mohla hrozit dětská obezita, zrychlený vývoj, cukrovka 2. typu, dechové potíže, horší průběh novorozenecké žloutenky, mozková dysfunkce, nadbytečná energie či zvýšené riziko smrti v posledních týdnech těhotenství.

Těhotenské cukrovky však není potřeba se obávat – v případě, že je zachycena. V současnosti je každé ženě doporučeno, aby se nechala otestovat a pokud se diabetes potvrdí, bude mít k ruce diabetologa, který jí s její situací potvrdí.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také