Těhotenství týden po týdnu. Přečtěte si, jak se vyvíjí plod

Yarilo® Blog

Ještě sice necítíte, jak kope, ale o jeho přítomnosti není pochyb. Přísloví „roste jako z vody“ nikdy nebylo pravdivější. Za chvíli už máte miminko v náručí, ani nevíte, jak se to stalo. Pojďme se společně podívat na to, jakými změnami plod prochází – hezky trimestr po trimestru. Za necelý rok ve vašem břiše vznikne nový život, a to chce hodně proměn. Kdy začne miminko vnímat maminčin hlas, a kdy si uchovává první vzpomínky? Kdy ocumlává palec u nohy, a kdy poprvé ochutnává sladkost plodové vody?

1. trimestr, tedy 1-13 týden

Po oplodnění (psali jsme zde) přichází během 4. týdne na řadu další důležitá součást těhotenství a vývoje vašeho miminka – tvorba hlavních orgánů, jako jsou mozek, játra, ledviny, slinivka, brzlík a slezina.

Naopak v 8. týdnu už plod děťátka měří asi 1,6 cm, váží cca 1 gram a stále více jsou patrná ústa, oči a nos. Zárodek se začíná pohybovat a jsou založeny základy jícnu, plic a žaludku. Vytvářejí se také základy mléčného chrupu a začínají se tvořit jedinečné otisky prstů.

Dítě začíná být po této době den ode dne aktivnější a rozděluje svůj pobyt v bříšku maminky na období spánku a bdění.

Ve 12. týdnu je miminko už asi 5 cm dlouhé a váží kolem 8 – 14 gramů. Začínají růst vlásky a na prstech, na rukách a nohách se tvoří měkké nehty. Utvářejí se hlasivky, dozrávají chuťové buňky a začínají se zpevňovat kosti. Dítě se umí pohybovat, a i když to ještě nebudete cítit, kope nohama nebo si cucá palec.

Od 13. týdne je potom plod schopný vnímat zvuky, a když se probudí, je velmi aktivní. Hýbe se, kope, snaží se dotýkat okolí svými prsty a cucá si palce. Ledviny začínají pracovat a vylučují moč do močového měchýře. Zajímavé je, že když byste jemně zatlačila na vaše bříško, dítě začne instinktivně hledat bradavky, aby je sálo.

2. trimestr, tedy 14-27 týden

V této fázi, někdy od 18. týdne, má už vaše miminko svou každodenní rutinu, kdy se střídá období spánku a bdění. Jakmile uslyší nějaký zvuk mimo dělohu, bude na něj reagovat pohybem, který ucítíte. Pokud je vaše dítě chlapeček, jeho genitálie už jsou výraznější a pohlaví bude vidět i na ultrazvuku.

Během 23. týdne dítě poslouchá, cítí a dokonce i vidí – jeho oči mohou detekovat světlo. Má dobře vyvinuté svaly na rukou, kterými se snaží uchopit pupeční šňůru. Jak vaše dítě sílí, mnohem intenzivněji cítíte jeho kopání. Občas můžete i ucítit, jak škytá.

V 25. týdnu se potom jeho mozek rychle rozvíjí a vytváří se vědomé myšlení, které mu brzo umožní uchovávat vzpomínky z časů uvnitř dělohy. Miminko rozlišuje spaní a bdění, reaguje na podněty zvenčí, umí rozpoznat váš hlas a poslouchá hudbu.

Od 27.týdne se dovyvinou chuťové buňky, děťátko se intenzivně pohybuje a nacvičuje pozdější sání z prsu.

3. Trimestr, tedy 28-40 týden

Na začátku III. Trimestru vaše miminko měří asi 38 cm a váží něco kolem 1 kilogramu. Vidí různé odstíny světla přes břišní stěnu, ochutnává sladkost vaší plodové vody, cítí doteky, slyší a rozpoznává váš hlas. Když mluvíte, dítěti se zrychlí tep a on nebo ona rozpozná váš hlas po narození.

Od 32. týdnu už jsou všechny orgány dobře vyvinuté, kromě plic a trávicího traktu, které k dozrání potřebují ještě několik dalších týdnů. Téměř 90 % času ze dne vaše miminko spí.

 

O dva týdny později má dítě dostatek podkožního tuku, který ho ochraňuje a vyživuje a od 37. týdne už má na hlavičce i 2,5 cm dlouhé vlásky, které doplňují baculaté tvářičky a další „miminkovské“ rysy. Umí snadno otevřít a zavřít víčka, na kterých jsou viditelné řasy. Koordinace pohybů se u dítěte už vyvinula natolik, že je schopné uchopit svoje vlastní prsty.

Ve 39. týdnu už očekáváte, že se každou chvíli může vaše miminko narodit. Měří asi 51 cm a váží zhruba 3,3 kg. Věděli jste ale, že jen 5 % žen rodí přesně v den předpokládaného termínu porodu? Ve skutečnosti totiž můžete rodit až o týden nebo dva později.

Nevěšte proto hlavu a užijte si poslední chvíle těhotenství, brzy totiž spatříte svůj malý zázrak na vlastní oči.

Yarilo® v období početí

Yarilo® progametiq® Platinum

Yarilo® einstein 1

Yarilo® PRL

Yarilo® Man

Yarilo® během těhotenství

Yarilo® einstein 1

Yarilo® einstein 2

Yarilo® pro maminky

Yarilo® Silhouette

Yarilo® Galaktiz™

Přečtěte si také