Všude se to na vás hrne. Kočárek s hlubokou korbou, autosedačka s adaptérem, roztomilé body se včeličkami a Nike tenisky menší než malíček. Trh s dětskou výbavou zažívá obrovský boom. Snaží se vyhovět nejnáročnějším požadavkům rodičů – někdy jde o užitečné výrobky, jindy slouží koupené produkty spíše jako lapače prachu. Pojďme si proto říct něco o základní výbavičce, se kterou by měla být spokojená každá maminka. A pokud si rády odškrtáváte v seznamu, jeden takový ohledně výbavičky pro novorozence jsme pro vás připravili.
Těžko říct, jaké vybavení je „must have“ a bez kterého se naopak zaručeně obejdete. Jedna maminka ocení kolíbku, druhá naopak pevnou postýlku. Jedna bude používat dudlík, jiná jím zase opovrhne. Berte prosím náš seznam jako inspirativní přehled toho, co se vám může hodit.
Pro klidný spánek miminka i rodičů
Dobrý spánek a plné bříško jsou základem dne. Tedy alespoň co se miminka týče. A spokojené miminko znamená i spokojenou maminku, no ne? Postýlku s nastavitelnou výškou uložení matrace určitě oceníte. Vyšší uložení matrace totiž šetří vaše záda. Naopak nižší uložení matrace v pozdějším věku zabrání vašemu raubíři dělat nebezpečné úprky. Co se druhu postýlky týče, máte opravdu z čeho vybírat. Houpavý pohyb kolébky uklidňuje a napomáhá uspávání. Pevná postýlka může mít vyndavací či stahovací bočnice, které usnadňují manipulaci s dítětem. Pokud chcete cestovat, zvažte i cestovní postýlku. Pamatujte však, že nikdy nenahradí tu klasickou. Kvalitní matrace je základ, který byste neměli podcenit. V případě promočení dětské pleny určitě oceníte nepromokavou podložku na matraci.
Ačkoliv to svádí, polštářky do postýlky novorozence určitě nepatří. Spaní bez polštáře do dvou let věku je dobré pro správný vývoj páteře. Předejdete tím navíc riziku, kdy si miminko při máchání končetinami přetáhne polštář přes obličej, kvůli čemuž by se mu mohlo hůře dýchat. Stejná věc platí pro peřiny. Proto je pro začátek vhodnější zavinovačka, později spací pytel. V e-shopech i kamenných obchodech také zaručeně narazíte na nejrůznější látkové mantinely, které nejsou nutností, ale mají mnoho výhod. Postýlku zútulní, zabrání průvanu, ale hlavně mají především bezpečnostní důvody. Zabrání prostrkávání nožiček a ručiček miminka mezi špryclemi postele, čímž mohou předejít úrazu. Stejně tak mohou mít ale i mínusy – když se miminko v postýlce při spaní posouvá, může se obličejem přitisknout k látkovému mantinelu a ztratit tak přístup ke vzduchu, tvrdí někteří kritici. Vysoké mantinely mohou také dítěti v pozdějším věku bránit ve výhledu ven.
V souvislosti s hlídáním dechu stojí za zmínku určitě i monitor dechu, který hlídá správnou frekvenci. Má předejít především takzvanému syndromu náhlého úmrtí u kojence. Je určen především pro předčasně narozená miminka s dechovými či srdečními problémy zaznamenané už v porodnici. Stejně tak ho ale využívají i rodiče, kteří zkrátka chtějí mít jistotu, že má jejich miminko harmonický spánek. Určitě nezapomínejte ani na chůvičku, která vám trochu povolí otěže, pokud potřebujete být v jiné místnosti než je miminko.
Stylová modelka či lamač dívčích srdcí
Zatímco těhotenská móda je spíše nedostatkovým zbožím (psali jsme zde), s oblečením pro miminka se roztrhl pořádně velký pytel. Roztomilá pidi velikost dětských hadříků obměkčí srdce i drsného tatínka. Co je ale důležité mít v šatníku a co už je spíše stylová záležitost? Smiřte se s jedním. Po každém kojení bude odříhnutí miminka tím nejvyšším cílem, kterého se budete snažit dosáhnout. Říhání k tomu zkrátka patří. A to často znamená i špinavé oblečení. Zásobu bavlněných body s krátkým i dlouhým rukávem zaručeně oceníte, pokud nechcete prát každý den. Do jednoho měsíce nemají novorozenci vyvinutou termoregulaci, proto je důležité zakrýt celý povrch těla. Proto i v létě uvidíte novorozence s čepičkou. Bavlněné rukavičky zase zahřejí prstíky a zabrání poškrábání nehty. Určitě jste se ale setkali s overaly, které mají napevno přidělané rukavičky k rukávům.
Z praktického hlediska oceníte vše, co se neshrnuje a nevyhrnuje. Dupačky, overal, jednodílné pyžámko jsou kamarádi do pohody i nepohody. Stejně tak vše, co nemusíte přetahovat přes hlavu. Rozepínací svetřík je toho příkladem. U všech věcí dbejte na materiál, bavlněné věci mají rozhodně přednost – jsou jemné i pro tu nejcitlivější dětskou pokožku a nechávají ji „dýchat“.
Výbava na kojení
Co se kojení týče, výbavu budete kupovat spíše pro sebe. Kojící podprsenky vám usnadní život, vložky do podprsenky zase samotné podprsenky a trička. Období kojení je také často doprovázené bolavými a popraskanými bradavkami. Krém na bradavky vám může ulevit. Při potížích s přisátím miminka dostanou maminky často už v porodnici kloboučky na kojení, které vedou k samopřisátí dítěte.
Pokud nejste vzpěrač, kojící polštář určitě oceníte. A oceníte to i v případě, že jste vzpírala. Šetří totiž záda i ruce, které jsou při kojení vystavovány fyzické zátěži. Usnadňuje manipulaci s miminkem při kojení. Využít ho můžete v sedě i leže. Vhod vám může přijít také sada kojeneckých lahví, savičky či odsávačka. S tím souvisí i sterilizátor, který vám ušetří spoustu času a ohřívač lahviček.
Přebalování
Tato činnost asi nebude patřit mezi vaše favority. Je ale nedílnou součástí. U přebalovacího pultu strávíte poměrně hodně času. Je proto důležité, aby vám vyhovoval. Do větších prostorů se vejde přebalovací komoda, která nabízí i možnosti úložného prostoru. Malý prostor naopak mohou vyřešit závěsné či skládací přebalovací pulty či podložky – v tomto případě se vám určitě vyplatí i přenosný přebalovací košík či kapsa, kde budete mít vše potřebné po ruce. Nezapomeňte na pleny (do porodnice se hodí pleny na 3 – 6 kg, pro menší 2 – 5 kg), vlhčené ubrousky či hadříky na očištění. Sáčky či speciální koš pro ukládání dětských plen určitě také stojí za zvážení. Nebudete pak muset vynášet kuchyňský koš tak často.
Koupání
Jaká je výhoda malé přenosné vaničky nebo kyblíku? Nemusíte se sklánět nad nízkou vanou a namáhat si tak záda. Lehátko vám umožní snadnou manipulaci s miminkem. Správnou teplotu vody (36 – 38 °C) určíte díky teploměru do vody. Novorozence byste měli koupat jen pár minut, aby se pokožka nevysoušela a neztrácela vlhkost. Z vlastní zkušenosti víte, že po koupeli není nic lepšího než se zabalit do vyhřáté osušky. Udělte to samé pro své miminko.
Nezapomeňte na kosmetiku a léky
Pokud máte ráda kosmetiku, dopřejte ji prozatím hlavně sobě a dětské produkty kupujte s rozvahou. Dětské kosmetiky tolik potřeba není. Při koupání stačí umýt tělíčko a vlásky vodou, můžete přidat i mycí olejíček či mýdlo – sahejte ale vždy jen po produktech určených pro miminka. Dětská kůže má přirozený ochranný film, který byste mohli při častém koupání a omývání nejrůznějšími „agresivními“ prostředky narušit. Vatové tyčinky využijete na čištění nosu, ouška můžete čistit lehce zvenku.
Jednorázové vlhčené ubrousky se zdají jako nepostradatelní pomocníci. A ano, jsou. Pokud máte ale možnost a jste doma, určitě je lepší omýt špinavý zadeček vodou a ošetřit ho olejíčkem. Čím méně chemie, tím menší riziko opruzeného zadečku. Dětský pudr a krém proti opruzeninám jsou zajisté „must have“ pro každou maminku. Pokud je vaše miminko vlasáč, hodí se vám jemný hřebínek. Nůžky na nehty pro novorozence jsou speciální, mají zaoblené špičky, díky čemuž nemusíte mít strach, že miminko zraníte.
V porodnici a po návratu z ní budete také denně čistit pupík miminka. K tomu se doporučuje 60 % líh, vatové tyčinky a gázové komprese.
Co se léků týče, je dobré být připravená – něco využijete, něco vůbec. Netřeba připomínat, že obyčejná teplota nebo malá rýmička si zaslouží konzultaci s lékařem. Borová voda či Opthalmoseptonex jsou vhodné na vyplachování očí, na snížení teploty jsou nejlepší čípky, které se dávkují podle hmotnosti miminka. Nepodávejte je ale před návštěvou lékaře. Pro změření teploty mějte po ruce „rychloběžku“. Můžete tak miminku měřit teplotu i když spí. Kapičky proti nadýmání ocenilo už v minulosti mnoho maminek, pravděpodobně budete jedna z nich. Netřeba také říkat, že malá miminka neumějí smrkat – v tomto ohledu vám pomůže nosní odsávačka.
Cestování s miminkem
Ať už jde o cestu z porodnice nebo návštěvu vzdálené rodiny, bez autosedačky se neobejdete. Stejně tak pravděpodobně bez kočárku, ke kterému mějte i pláštěnku a odepínací kabelku. Pokud se nechcete tahat s kočárkem, můžete využít šátek nebo nosítko.
Pro hravé duše
Co by to bylo za nákupy výbavy pro miminko, kdybyste tam nepřihodily nějakou tu hračku. Pravděpodobně ale určitě něco dostanete i od vašich známých. Navíc hračku v prvních měsících úplně potřebovat nebudete. Co ale potřebovat budete jsou dudlíky – pokud nejste jejich kritikem. Kolotoč nad postýlku může na nějaký čas zabavit vaše miminko, stejně tak i hrazda nad deku. Miminka samozřejmě všechno ráda žužlají a „koušou“, nejrůznější kousátka se vám proto budou hodit.
Závěrem už máme jen jedno doporučení. Vyrobte si poukázky na „hlídání miminka“ a nechte je podepsat tatínkem, maminkou nebo třeba tchýní. I 20 minut spánku navíc nebo procházka do cukrárny za rohem vám přijdou vhod – poukázky určitě rády využijete, ať už si teď myslíte cokoliv.
.
.